avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1853 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare premiu acordat de angajator
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare premiu acordat de angajator

Buna ziua
Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea speta. O societate organizeaza un concurs profesional intre salariati si decide sa premieze castigatorii. Cum se impoziteaza premiile acordate? Se asimileaza veniturilor din salarii? Nu sunt in legatura cu activitatea prestata de salariat, in baza CIM. Va rog si baza legala.
Multumesc!

Alte discuții în legătură

Premiere angajat in delegatie suciu_diana suciu_diana Buna seara, este posibil ca un angajat, care se afla in delegatie, la intoarcere sa fie premiat cu o anumita suma ca urmare a parcurgerii unui anumit numar ... (vezi toată discuția)
Acordare premii - ce spune legea? smartweb smartweb Buna tuturor , am si eu o foarte mare nelamurire si am apelat la acest forum in speranta ca voi fi lamurit deoarece nu mai inteleg nimic din Romania. Sunt ... (vezi toată discuția)
Recalcularea salariului flaviela flaviela as dori sa stiu pe ce perioda un salariat poate cere recalcularea veniturilor/ adica cu cati ani in urma 1 sau 2? multumesc (vezi toată discuția)