Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna dimineata!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna dimineata!

Ce presupune trecerea angajatilor de pe o firma pe alta a aceluiasi angajator? intocmirea dosarelor de personal, operare si transmitere revisal a CIM cu o zi inainte de inceperea activitatii, operare si transmitere revisal incetare CIM exact in aceasi zi de incepere a activitatii astfel incat salariatii sa nu aiba nici o zi intrerupere. Astfel, daca trecerea salariatilor se face incepand cu 01 septembrie, in 31 august se va transmite revisal cu noile CIM-uri si pe data de 03 septembrie se va opera si transmite revisal cu incetarea activitatii ? Multumesc !!
Buna dimineata,

Redactare+ semnare decizii de incetare de catre angajator+ salariati -transmitere in REVISAL in 31.08.2018

Incheiere contracte de munca +semnare de catre salariati, angajator in 31.08.2018 cu incepere efectiva din 03.09.2018-transmitere in REVISAL in 31.08.2018

Multumesc! Daca fac incetare in 31.08.2018, ultima zi de munca nu este 30.08? as vrea sa fie continuitate ....multumesc frumos!
Opinia ITM nu este unitara referitor la acest aspect al datei incetarii contractului de munca.
Ajuta documentele complementare, in caz de control...
Daca treceti in decizie ca data de incetare 31.08.2018 din pontaje reiese de exemplu ca este ultima zi de activitate, incetarea intervenind la finele programului de lucru.
Constantin Vera, Contabil
Cum se face transferul salariatilor - prin preluare (transfer in baza Legii 67/2006) sau prin incetare/angajare ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
prin incetare /angajare, firmele apartin aceluiasi angajator