Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum pot sa obtin actul de proprietate pe casa?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum pot sa obtin actul de proprietate pe casa?

Buna ziua , am cumparat o casa de locuit in anul 1984 dar nu am putut Finaliza actul de proprietate deoarece proprietarul a decedat,iar ulterior nu am mai incercat sa finalizam documentele din cauza ca ne-a fost teama ca mostenitorii ne vor cere bani in plus sau ca ne vor da afara din locuinta . Tin sa mentionez ca impozitul le-am platit eu pana in prezent. Precizez ca schita casei a ramas la mine impreuna cu cateva chitante insemnand taxe platite in acea perioada pentru definitivarea actului de proprietate pe imobil,daca are vreo importanta. Va rog frumos daca se poate sa ne raspundeti cum putem proceda fara a-i implica pe mostenitori,daca se poate sau dati-ne dv. solutia. Va multumesc anticipat
Am inteles. Mai sunt soluții in afara de uzucapiune dar depinde in ce zona a tarii este imobilul situat
Petre Enache, Avocat
an prahova daca sunt solutii va rog sa mi le spuneti si vad cum procedam,eu cred ca daca am platit impozitul casei de cand am cumparat-o si am adeverinta de la primarie ca figurez cu casa din anul 1985 pt ,ca de atunci am gasit an actele mele adeverinta luata pt, anumite probleme si mai am si din ani diferiti luate tot asa pt, diferite probleme deci figuram cu numele nostru caci decedatul s-a dus la primarie si ne-a trecut pe noi cu casa deci de aceea este impozitul pe cladire pe adresa noastra dar si la primarie daca ma duc sa iau o adeverinta caci figurez cu casa de locuinta din 1984 ami elibereaza ,multumesc frumos si astept sa-mi raspundeti ,buna ziua
Contactați ma la telefon. Il găsiți la profilul meu. Sau puteți contacta orice alt avocat dispus sa va ajute. Soluții sunt
va multumesc