Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Concediu de maternitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Concediu de maternitate

Buna seara! As dori sa ma lamuriti intr-o problema, daca se poate. Am o angajata care a intrat in concediu prenatal si as dori sa stiu cat o sa platesc cartea de munca si ce suma? Ramane tot 781 sau mai scade? In cat timp imi intra banii pentru concediul ei? Eu as vrea sa imi inchid firma dupa ce intra ea in CIC.. ce trebuie sa fac ca sa inchid?
Buna ziua,

De principiu,indemnizatia reprezinta 85% din media veniturilor realizate in ultimele 6 luni. Sunt anumite reguli de calcul,nu exista toate datele sa va spun exact cat ar rezulta fata de 781 cat are salariul acum.
Pentru recuperare sume se depune un dosar complex la Casa de sanatate, iar termenul de recuperare poate fi indelungat.

Daca vreti sa inchideti firma , in sensul ca veti lichida firma, puteti renunta la incasarea creantelor reprezentand suma de recuperat ptr medicale fara probleme. Nu va impiedica sa inchideti firma.

Pentru lichidarea voluntara a societatii , este o discutie lunga, trebuie sa analizez balanta de verificare, situatia firmei in general. Poate dura undeva la 2 luni totul. E important sa aveti totul platit la stat si sa puteti obtine certificat de atestare fiscala de la ANAF ca aveti toate declaratiile depuse si tot platit la zi.
Ma puteti suna ptr lichidare voluntara.
Constantin Vera, Contabil