Forum Discuţii juridice Executare silită ce este executarea silita si ce pot face
Discuție deschisă în Executare silită

ce este executarea silita si ce pot face

vreau sa stiu si eu ce inseamna executare silita si cum se procedeaza cu ea?se mai poate ceva face ?eu am avut un proces cu fosta firma angajatoare care ma dat in judecata primele procese leam castigat 2 la numar la al doile au avut drept la recurs si prin pile normal cum merge la noi au castigat sentinta sa dat irevocabila eu trebuie sa dau o suma in jur de 1000 de euro si mia venit executare silita cum se procedeaza mai pot face ceva daca nu am bani toti o data ce se intampla ?
Teoretic, odata începuta, aceasta nu se poate încheia decât în momentul în care creditorul si-a recuperat în întregime creanta ori debitorul este insolvabil. Însa debitorul împotriva caruia s-a început executarea silita poate sa faca o contestatie la executare si sa solicite instantei anularea sau îndreptarea unor acte de executare ori chiar anularea executarii silite.
În practica, formularea unei contestatii la executare, însotita de o cerere de suspendare a executarii silite, este folosita de debitor pentru întârzierea executarii silite. Cererea de suspendare a executarii pâna la solutionarea contestatiei poate fi fomulata odata cu contestatia la executare. Asupra cererii de suspendare instanta se pronunta numai dupa depunerea unei cautiuni al carei cuantum este lasat de legiuitor la aprecierea judecatorului. Pâna la solutionarea cererii de suspendare formulate în dosarul care are ca obiect contestatia la executare, debitorul poate obtine suspendarea pe calea procedurii speciale a ordonantei presedintiale. Cautiunea în acest caz este stabilita de lege - 10% din valoarea obiectului cererii.
Suspendarea obtinuta de debitor este de natura a-l împiedica pe creditor sa-si satisfaca creanta.
Daca nu aveti motive intemeiate pentru anularea, suspendarea executarii ati putea pierde si veti fi obligat si la cheltuieli de judecata.
Ar fi bine sa formulati si sa depuneti la dosarul de executare un angajament de plata iar executorul sa obtina acordul creditorului in acest sens.
daca sunteti salariat se poate face poprire( in cuantum de 1/3) pe veniturile obtinute iar daca aveti bunuri -pot fi executate silit
rima a scris:

vreau sa stiu si eu ce inseamna executare silita si cum se procedeaza cu ea?se mai poate ceva face ?eu am avut un proces cu fosta firma angajatoare care ma dat in judecata primele procese leam castigat 2 la numar la al doile au avut drept la recurs si prin pile normal cum merge la noi au castigat sentinta sa dat irevocabila eu trebuie sa dau o suma in jur de 1000 de euro si mia venit executare silita cum se procedeaza mai pot face ceva daca nu am bani toti o data ce se intampla ?

Daca pot sa va execute silit civil va executa.
Daca nu pot, sau nu au pe ce, nu va executa.
Cam asta ar fi.