Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... plata cheltuielilor de judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

plata cheltuielilor de judecata

buna ziua .
va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza in cazul in care, in baza unei Hot.def.si irev.se stabileste in sarcina debitorilor plata cheltuielilor de judecata.
1.se contesta actul cu titlul executoriu, din momentul comunicarii acestuia
2.daca contestatia in anulare,suspenda executarea, cu plata unei cautiuni.
va multumesc anticipat
se investeste cu formula executorie sentinta, se pune in executare printr-un executor judecatoresc care la randul lui va solicita incuvintarea executarii silite.
se poate suspenda executarea in cazul formularii unei contestatii la executare evident cu plata unei cautiuni insa numai pentru motive temeinice. se poate formula contestatie in termenul legal B-)
ContSters112731, utilizator
officemvp a scris:

buna ziua .
2.daca contestatia in anulare,suspenda executarea, cu plata unei cautiuni.
va multumesc anticipat

Probabil va referiti la contestatia la executare , nu in anulare.
Daca in cadrul contestatiei la executare solicitati si suspendarea executarii pana la solutionarea contestatiei, iar acest capat de cerere al suspendarii se admite, se va proceda automat si la suspendarea executarii.
Va trebui sa platiti o cautiune echivalenta cu 10% din valoarea sumei contestate.