avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... plata cheltuielilor de judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

plata cheltuielilor de judecata

buna ziua .
va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza in cazul in care, in baza unei Hot.def.si irev.se stabileste in sarcina debitorilor plata cheltuielilor de judecata.
1.se contesta actul cu titlul executoriu, din momentul comunicarii acestuia
2.daca contestatia in anulare,suspenda executarea, cu plata unei cautiuni.
va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 17:13, 23 Iunie 2010
se investeste cu formula executorie sentinta, se pune in executare printr-un executor judecatoresc care la randul lui va solicita incuvintarea executarii silite.
se poate suspenda executarea in cazul formularii unei contestatii la executare evident cu plata unei cautiuni insa numai pentru motive temeinice. se poate formula contestatie in termenul legal B-)
Ultima modificare: Miercuri, 23 Iunie 2010
ContSters112731, utilizator
officemvp a scris:

buna ziua .
2.daca contestatia in anulare,suspenda executarea, cu plata unei cautiuni.
va multumesc anticipat


Probabil va referiti la contestatia la executare , nu in anulare.
Daca in cadrul contestatiei la executare solicitati si suspendarea executarii pana la solutionarea contestatiei, iar acest capat de cerere al suspendarii se admite, se va proceda automat si la suspendarea executarii.
Va trebui sa platiti o cautiune echivalenta cu 10% din valoarea sumei contestate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita mytly_mytly mytly_mytly daca este o hotarire definitiva si irevocabila executorul judecatoresc poate sa faca executarea silita daca pe rol este ``contestatie in anulare recurs```si ... (vezi toată discuția)
Somatie CORINA CONSTANTIN CORINA CONSTANTIN O rugaminte:am primit somatia de plata,trebuie sa platesc in 1 zi, daca nu platesc si fac contestatie la executare, se suspenda executarea sau se poate trece ... (vezi toată discuția)
Suspendare executare eugen82 eugen82 as dori sa stiu cum trebuie sa procedeze legal un executor judecatoresc daca a fost trimisa catre debitor somatie de executare, dar acesta are pe rol o cerere ... (vezi toată discuția)