Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Încalc drepturile de autor...?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Încalc drepturile de autor...?

Citesc diferite cărți. Când citesc mă înregistrez. Încalc ceva drepturi de autor dacă postez acele înregistrări, sau porțiuni din ele, pe site-urile de socializare?
Nu este în interes comercial, pt comentarii, review-uri.
Mulțumesc
Cri55, utilizator
Daca precizati sursa de informare, nu incalcati nimic. Daca informatia este de interes public nu mai este necesara precizarea sursei.
De fiecare dată când am postat scriu titlul cărții și eventual capitolul...
Înseamnă că procedez corect, să înțeleg?

viorel55 a scris:

Daca precizati sursa de informare, nu incalcati nimic. Daca informatia este de interes public nu mai este necesara precizarea sursei.

Da ! Este corect, ba chiar le faceti publicitate gratis. Daca ar fi ceva de plata, ei ar trebui sa plateasca.
Scurte citate sunt permise. Nu este permis sa postati capitole-ntregi.
Niște prieteni îmi sugerează să-mi fac un canal pe YouTube și să postez înregistrările acolo.
Atunci dacă postez toată cartea va trebui să cer permisiunea la autor sau la cei care au tradus ediția?
Respectiv o înțelegere privind utilizarea/difuzarea.

tgeorgescu a scris:

Scurte citate sunt permise. Nu este permis sa postati capitole-ntregi.