avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1063 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Încalc drepturile de autor...?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Încalc drepturile de autor...?

Citesc diferite cărți. Când citesc mă înregistrez. Încalc ceva drepturi de autor dacă postez acele înregistrări, sau porțiuni din ele, pe site-urile de socializare?
Nu este în interes comercial, pt comentarii, review-uri.
Mulțumesc
Ultima modificare: Vineri, 10 August 2018
Cri55, utilizator
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 20:44, 16 August 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca precizati sursa de informare, nu incalcati nimic. Daca informatia este de interes public nu mai este necesara precizarea sursei.
De fiecare dată când am postat scriu titlul cărții și eventual capitolul...
Înseamnă că procedez corect, să înțeleg?

viorel55 a scris:

Daca precizati sursa de informare, nu incalcati nimic. Daca informatia este de interes public nu mai este necesara precizarea sursei.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da ! Este corect, ba chiar le faceti publicitate gratis. Daca ar fi ceva de plata, ei ar trebui sa plateasca.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Scurte citate sunt permise. Nu este permis sa postati capitole-ntregi.
Niște prieteni îmi sugerează să-mi fac un canal pe YouTube și să postez înregistrările acolo.
Atunci dacă postez toată cartea va trebui să cer permisiunea la autor sau la cei care au tradus ediția?
Respectiv o înțelegere privind utilizarea/difuzarea.

tgeorgescu a scris:

Scurte citate sunt permise. Nu este permis sa postati capitole-ntregi.

Alte discuții în legătură

Incalcare drepturi de autor Modo77 Modo77 Buna ziua, O intrebare legata de drepturile de autor, va rog. Un film de scurtmetraj, creat de mine si asupra caruia am toate drepturile, a castigat un ... (vezi toată discuția)
Preluare film youtube mfdunhill mfdunhill buna ziua, in cadrul unui buletin de stiri de pe statie TV din Romania a fost difuzat un material video filmat de mine si postat pe canalul meu de youtube. ... (vezi toată discuția)
Drepturi autor youtube mastera mastera Buna ziua, Am urmatoarea problema... In urma cu o luna de zile mi-am deschis un canal pe youtube. In urma cu 2 saptamani acest canal mi-a fost inchis de ... (vezi toată discuția)