Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Incalcare drepturi de autor
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Incalcare drepturi de autor

Buna ziua,

O intrebare legata de drepturile de autor, va rog. Un film de scurtmetraj, creat de mine si asupra caruia am toate drepturile, a castigat un concurs organizat de catre o companie internationala si a fost postat pe contul de Youtube al companiei respective. Filmul a fost preluat de catre un canal de televiziune din Romania si difuzat fara acordul meu sau al companiei. Nefiind o emisiune de stiri, utilizarea loiala as presupune ca nu se aplica. Totodata, mai este si art. 13 din Legea 8/1996 care spune explicit ca filmul nu poate fi difuzat fara acordul detinatorului drepturilor de autor.
Intrebarea mea este: a fost vreo lege incalcata? Exista un caz legal aici?
Multumesc anticipat pentru ajutor.
Daca acea companie a publicat filmul sub licenta copyleft (libera) nu puteti obtine niciun drept.
Multumesc pt raspuns.

Filmul a fost publicat sub licenta standard Youtube, care intr-adevar poate sublicentia catre terte persoane/companii, atat timp cat exista o cerere in acest sens, insa acest lucru nu a fost facut de catre postul TV.