avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Vă rog să mă ajutați legat de procedura prin care ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Vă rog să mă ajutați legat de procedura prin care anunț ANAF-ul de închirierea unei locuințe

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati legat de procedura prin care anunt ANAF-ul de inchirierea unei locuinte.
Sunt din provincie, dar am o garsoniera in Bucuresti pe care am inchiriat-o si am incheiat Contract de inchiriere.
In primul rand :
- are importanta ca domiciliul nu-l am in Bcuresti?
- unde trimit Contractul de inchiriere si cum se procedeaza cu impozitul.
- cum este convenabil de declarat valoarea chriei in euro sau in lei (la cursul din ziua platii)
Va multumesc si astept cu interes!
Ultima modificare: Marți, 14 August 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 15:04, 10 August 2018
7 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contractul nu se mai inregistreaza, se depune Declaratia unica.

Ordin 888/2018:

2. Declaraţia se depune în termen de 30 de zile de la data producerii evenimentului, în cazul contribuabililor care încep o activitate în cursul anului fiscal şi a celor care obţin venituri din cedarea folosinţei bunurilor din patrimoniul personal, altele decât veniturile din arendare pentru care impunerea este finală şi care nu au avut, până la acea dată, obligaţia depunerii declaraţiei unice.

Organ fiscal: a) organul fiscal central în a cărui rază teritorială contribuabilul are adresa unde îşi are domiciliul, potrivit legii, sau adresa unde locuieşte efectiv, în cazul în care aceasta este diferită de domiciliu, pentru persoanele fizice care au domiciliul fiscal în România;

Valoarea chiriei se declara asa cum este in contract.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nu pot inceta contractul de inchiriere... indii indii Daca inchiriez apartamentul meu proprietate personala unei alte persoane pe o perioada de 17 ani si Finantele imi emit decizia de plati anticipate pentru anul ... (vezi toată discuția)
Chirie apartament tzuku51 tzuku51 Detin un apartament in Bucuresti pe care as dori sa-l inchiriez pentru o perioada de minim 1 an. Cum trebuie procedat,ce demersuri trebuie facute la fisc,ce ... (vezi toată discuția)
chiria apartament iulica2009 iulica2009 buna ziua, dau in chirie un apartament si as dori sa stiu cat este impozitul care trebuie sa-l platesc la Finante pe chiria incasata (vezi toată discuția)