avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 882 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot legaliza o costructie construita ilegal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot legaliza o costructie construita ilegal

Buna dimineata .
Am cumparat o camera situata intr-un fost camin de nefamilisti, la parter .
Fostu proprietar beneficiind de faptul ca in spatele camerei exista un teren nefolosit a extins camera cu inca 6 m patrati ( de altfel nu este singurul care a facut extindere , mai sunt 4 extinderi ) dar fara acte legale pe teren si constructie .
Eu devenind noul proprietar vreau sa obtin acte legale pe aceasta constructie .
Va rog sa-mi spuneti in baza carei legi sau cum as putea sa intru in legalitate ?
( De precizat ca am fost la primarie si de la urbanism am primit negatie)
Va multumesc anticipat .
Ultima modificare: Duminică, 12 August 2018
gygy65, utilizator
Cel mai recent răspuns: Albert Kurtyan , Consilier juridic 06:55, 12 August 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu poţi face nimic. Primăria este suverană.
Poate dacă faceţi un proiect de extindere cu care Primăria să fie de acord atunci aveţi o şansă. De regulă căminele de nefamilişti sunt nişte magherniţe insalubre iar Primăria mai curând preferă să le demoleze decât să permită extinderi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte cercetasa cercetasa am un balcon la parterul unui bloc. am proiect doar pe partea care au toti locatarii de la etaj. locuind la parter am mai facut la o camera deci in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am mare nevoie de un răspuns competent în cazul ... JOK3ROS JOK3ROS Buna ziua! Am mare nevoie de un răspuns competent în cazul în care exista o soluție de întrare în legalitate un următoarea speta: În anul 2019 am ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. vecinul meu a demolat o anexă care era construită ... B123456 B123456 Bună ziua. vecinul meu a demolat o anexă care era construită la limita proprietăți. A obținut aprobări pentru c\" extinderea construcției existența pe ... (vezi toată discuția)