Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. vecinul meu a demolat o anexă care era ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. vecinul meu a demolat o anexă care era construită ...

Bună ziua. vecinul meu a demolat o anexă care era construită la limita proprietăți. A obținut aprobări pentru c" extinderea construcției existența pe hotar, in regim parter". A avut nevoie de consitamantul nostru pentru aprobarea construcției. Am făcut un act notarial in acest sens. Vecinul și a realizat extinderea locuinței, dar și amenajat in podul extinderii camere și inclusiv doua ferestre cu vedere directă către proprietatea noastră.( La cca 2 m de hotar). Ce pot face in acest caz? Se poate lua masuri de către organele abilitate, având în vedere că nu a respectat ce scrie in actul notarial, adică locuință " in regim parter"?
Daca vecinul a edificat constructie in afara proiectului tehnic,sesizati oficial serviciul urbanism din primaria teritoriala care a emis autorizatia de constructie si certificatul de urbanism
Construcția respecta planul ( amplasamentul și suprafața imobilului) , doar că în loc de construcție pe parter, a făcut și o mansardă locuibila