Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... casa veche fara intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

casa veche fara intabulare

buna ziua..
locuiesc intr-o casa din 1903...casa bunicilor..obtinuta in urma decesului prin hotarare judecatareasca...casa nu este intabulata( in proces de a fi)..
problema pe care o am este ca dureaza foarte mult procesul de intabulare, iar eu vreau sa o renovez..casa este compusa din parter si pod....am inceput renovarea la parter si vreau sa ma mut si sus...
as dori sa stiu daca transform podul casei in spatiu locuibil(mansarda)o sa am nevoie de aprobari, autorizari de constructie,etc...inainte de a fi intabulata sau dupa...mentionez ca la ora actuala exista doar o schita a casei pe parter..oare am nevie de proiect daca amenajez si podul?
Avand in vedere vechimea casei va recomand sa consultati un arhitect .
Daca amenajati podul in spatiu de locuit va trebuie autorizatie, dar daca este doar reabilitare termica nu trebuie !