avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1699 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cauze pentru marirea pensiei de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cauze pentru marirea pensiei de intretinere

M-ar interesa, pe baza a ce cauze poate cere mama copilului marirea pensiei in cazul in care de obicei ii dau mai mult si afla ca am salariul mai mare in ultima perioada?
Inca un detaliu: mai am un copil, nascut de la sotia actuala, dupa pronuntarea sentintei prin care sa stabilit cuantumul actual al pensiei.
Cel mai recent răspuns: Sobolan de tomberoane , utilizator 01:20, 1 Octombrie 2018
Se poate solicita marirea pensiei atunci cand cresc veniturile debitorului obligatiei precum si nevoile minorului.
Ultima modificare: Duminică, 12 August 2018
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Daca mai aveti un minor in intretinere, puteti formula o actiune de reducere pensie minor, urmand sa depuneti in cadrul actiunii certificatul de nastere al acestuia.
Daca va vede ca pe o sursade venit faceti astfel, cereti pensia de jntretinere in natura, caci asa spune legea in natura, daca parintii nu se inteleg se da in bani, deci cereti ca pesia de intretinere sa fie in natura pt 1/6 din salariul net actual, adica medicamente, imbracaminte,mancare, rechizite, tabara, tot ce are nevoie copilul.Duceti adevarinta de la anaf si de la munca cu salariul net pe luna spuneti ca s-au schimbat imprejurarile si cereti in natura pentru ca asa spune legea in natura.
Da, asa ma vede, dar momentan ne intelegem foarte bine. Cred ca nu stie inca de noul meu job, si stie ca am inca un copil. Insa daca afla de noul job, poate va incerca. Dar daca inteleg bine, trebuie sa se schimbe imprejurarile, sa creasca nevoile copilului, ca sa se admita acest lucru?

Eu nu doresc sa-i dau mai putin, dar nici nu vreau sa ma vada ca pe o sursa de venit personal.

Sobolan de tomberoane a scris:

Daca va vede ca pe o sursade venit faceti astfel, cereti pensia de jntretinere in natura, caci asa spune legea in natura, daca parintii nu se inteleg se da in bani, deci cereti ca pesia de intretinere sa fie in natura pt 1/6 din salariul net actual, adica medicamente, imbracaminte,mancare, rechizite, tabara, tot ce are nevoie copilul.Duceti adevarinta de la anaf si de la munca cu salariul net pe luna spuneti ca s-au schimbat imprejurarile si cereti in natura pentru ca asa spune legea in natura.

depinde cum o vezi.Avand doi copii acum maxim poti plati 16,5 % din salariu de azi.Daca 16.5% de azi face mai mult decat achiti azi poate cere, daca face mai putin, cere sa se schimbe pensia in functie de noile venituri si ca exista inca un copil.
Ca sa nu te simti ca e vb numai de bani poti cere asa cum prevede legea pensia sa fie in natura.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara ptr 2 copii mitroigeorge mitroigeorge Am 2 baieti cu 2 neveste. primul baiat are 27 ani si am incheiat cu plata pensiei. pensia era stabilita % din salariu 16.5% ptr fiecare. Cel de-al 2 lea are ... (vezi toată discuția)
Majorare pensie intretinere minor ContSters115731 ContSters115731 Buna ziua, as dori sa stiu cat mai este procentul din venit acordat unui minor, cu titlu de pensie de intretinere in cazul in care cel care plateste mai are ... (vezi toată discuția)
Pensie pentru copil alexiastefania alexiastefania Buna seara! In urma procesului pentru custodie copil s-a stabilit ca tatal sa plateasca o pensie alimentara in valoare de 25% din salariul net incepand din ... (vezi toată discuția)