Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie pentru copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie pentru copil

Buna seara!
In urma procesului pentru custodie copil s-a stabilit ca tatal sa plateasca o pensie alimentara in valoare de 25% din salariul net incepand din data de cand a inceput procesul, respectiv anul 2011.Paratul a facut recurs specificand ca mai are un al doilea copil dintr-o casatorie ulterioara si prin urmare , conform legii, nu trebuie sa plateasca decat 16,5% din salariul net, si in nici un caz de la data stabilita de instanta.Este posibil? Va multumesc anticipat.
O sa vedeti daca e posibil dupa terminarea recursului.
Pt a se stabili ca pensia sa fie platita de la data pronuntarii, tatal va trebui sa faca dovada ca a contribuit la intretinerea copilului pe perioada procesului, iar daca i s-a nascut inca un copil, da, va plati doar 16.5%.. maxim.
Da, daca are 2 copii, va plati maxim 16.5% din venitul net pensie de intretinere, dacă între timp nu vrea chiar realizarea obligatiei de intretinere in natura.

In legatura cu data de la care se va aplica pensia, depinde dacă a contribuit la cresterea copilului in timpul procesului.