Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Poate să îmi ia fetița?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Poate să îmi ia fetița?

Buna seara !Am o întrebare:fetița de 1 an și 1 luna este trecuta pe numele tatălui (nu suntem căsătoriți),noi doi nu ne mai i telegem.Prin rezultatul fetiței eu am dreptul la indemnizația lunare de creștere a copilului+ apartamentul meu propriu.el nu lucrează,are moștenire din partea tatălui
lui care a decedat un apartament care trebuie să îl împarte în 3( prima este mama lui fratele și la urma el).întrebarea mea este:îmi poate lua fetița de tot?!ce trebuie sa fac...ajutați-ma!Am uitat sa specific:mă amenința că îl ajută mama lui cu bani că să îmi ia fetița...
Viola Banda, utilizator
Buna seara,
NIMENI, nicio instanta din tara asta nu va stabili domiciliul fetei la el.
Va sfatuiesc sa va adresati instantei si sa solicitati sa se stabileasca exercitarea in comun a autoritatii parintesti si stabilirea domiciliului minorei la mama.
Daca este violent solicitati si ordin de protectie.
Nu are nici o sansa pt a se stabili domiciliul copilului la domiciliul lui,datorita varstei minorei aceasta o sa va fie ,,incredintata""
Intr-adevar, cum în mod pertinent au învederat colegii mei, nu are șanse să vă ia fetița, îndeosebi datorită vârstei sale fragede.
Opinez însă că ar trebui statornicită o situația juridică clară și concretă, sens în care ar fi recomandabil să formulați acțiune, solicitând exercitarea autorității părintești în comun, stabilirea locuinței minorului la domiciliul dvs, pensie de întreținere.
~ Conținut șters la cerere ~