Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Decontare cheltuieli card international (PFA)
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Decontare cheltuieli card international (PFA)

Se pot deconta cheltuieli (ex: Combustibil) daca au fost platite cu un card international? Cardul nu are legatura cu banca unde am contul dedicat PFA, dar este al meu.
cipflow, utilizator
Da. Conform Cod Fiscal:

(4) Condițiile generale pe care trebuie să le îndeplinească cheltuielile efectuate în scopul desfășurării activității independente, pentru a putea fi deduse, în funcție de natura acestora, sunt:

a) să fie efectuate în cadrul activităților independente, justificate prin documente;