avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Decontare cheltuieli card international (PFA)
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Decontare cheltuieli card international (PFA)

Se pot deconta cheltuieli (ex: Combustibil) daca au fost platite cu un card international? Cardul nu are legatura cu banca unde am contul dedicat PFA, dar este al meu.
Ultima modificare: Luni, 13 August 2018
cipflow, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 13:26, 14 August 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da. Conform Cod Fiscal:

(4) Condițiile generale pe care trebuie să le îndeplinească cheltuielile efectuate în scopul desfășurării activității independente, pentru a putea fi deduse, în funcție de natura acestora, sunt:

a) să fie efectuate în cadrul activităților independente, justificate prin documente;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decontare combustibil florinelok florinelok am si eu o intrebare pt ca nu m-am lamurit complet , vreau sa deschid o intreprindere individuala cu obiect de activitate magazin alimentar.....vreau sa stiu ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli deductibile la ii tapa tapa Buna ziua ! Ce cheltuieli deductibile se pot face pe Intreprindere individuala si in ce proportie ? (vezi toată discuția)
Cheltuieli deductibile Lidia Popa Lidia Popa Salariile brute a celor 3 angajati pe care ii poate avea un PFA , impozitata in sistem real , sunt cheltuieli deductibile, anul acesta, 2018 ? (vezi toată discuția)