Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Card de sanatate nevalidat la externare
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Card de sanatate nevalidat la externare

Tatal meu a fost internat pentru o urgenta chirugicala la un spital judetean. Acolo i-a fost amputat un deget si i s-a facut tratament o saptamana.
La externare, nu i-a fost validat cardul de sanatate, nu i l-a cerut nimeni! Ne- au spus doar sa venim a doua zi dupa hartii, caci nu le au gata. ! L-am dus in aceeasi zi la un alt spital de provincie, pt continuarea tratamentului. Acolo a fost internat pe baza cardului de sanatate.
Ne-am prezentat la spitalul judetean dupa hartiile de externare si ne-au spus ca nu i s-a validat cardul si ca nu isi pot deconta cheltuieli de 3 200 lei. Spitalul unde este acum internat nu ne poate da cu imprumut pt cateva ore cardul, sa il valideze cei de la primul spital... ce e de facut?
Va multumesc!
mishuletz, utilizator
De ce este nevoie sa va dea spitalul cardul personal al tatalui dvs. ? Nu este legal sa il retina pe perioada spitalizarii.
Solicitati conducerii spitalului (daca este cazul, chiar in scris, cu nr. de inregistrare/ data) sa predea cardul de sanatate posesorului.