Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... somatia de plata interna si ... europeana
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

somatia de plata interna si ... europeana

am avut un proces in romania la tribunal , cu o soc din italia pe temeiul OUG 119/2007 ordonanta de plata
am obtinut sentinta favorabila
cf oug 119/2007 debitorul poate face contestatie in termen de 10 zile de la comunicare
am cerut investirea cu formula executorie
am primit respingerea acesteia pe motivul ca , in conformitate cu art 13 si 14 din Reg CE 1896 /2006 prinvind somatia de plata europeana , este excutoie dupa 30 de zile de la data comunicarii

bine , bine , dar eu m-am judecat pe oug 119/2007 , nu pe reg CE
conform acestruia din urma , procedura somatie de plata europene este o procedura facultativa , , nu inlocuieste nici armonizeaza mecanismele de recuperare a creantelor in temeiul legislatiei nationale (pct 10 )
in nici un moment al procesului nu s-a invocat acest regulament
intrebarea mea este daca acesta devine aplicabil in speta mea sau nu

si a 2-a situatie
daca este aplicabil pot formula din nou ( dupa cele 30 de zile ) o cerere de investire ?

3 .
intr-o speta identica dar cu alta firma italiana mi s-a respins investirea pt ca nu s-a reusit comunicarea , a fost restituita la dosar
pot cere instantei sa faca o noua comunicare ?
din datele pe care le am respectiva societate italiana se afla in procedura falimentului , are lichidator numit , pot solicita instantei care a pronuntat somatia sa faca o noua comunicare pe adresa lichidatorului ?
1. Regumanetul CEE 1896/2006 se aplica in aceasta speta.
2. Dupa 30 de zile puteti formula o noua cerere, in acest mod respectati dispozitiile regulamentului CEE 1896/2006.
3. Este interesant de stiut care este motivul pt care s-a intors comunicare....destinatar necunoscut, destinatarul nu mai are sediul la aceea adresa, refuz de primire,....? Apoi faceti o cerere catre presedintele instantei solicitand ca comunicarea respectiva sa se faca la sediul lichidatorului, indicand adresa acestuia.
nu pot sa fiu de acord cu aplicarea reg CE 1896 - deci scrie clar este o procedura facultativa , nu inlocuieste , nu armonizeaza
in plus , ce face acest judecator care imi respinge cererea - il contrazice pe judecatorul care mi-a dat sentinta si care spune ca are drept de opozitie in 10 zile de la comunicare ?!!! este avocatul debitorului ?
in plus eu m-am judecat pe OUG 119 / 2007 - ordonanta de plata nu SOMATIE
de asemenea , regulamentul 1896 prevede are un model de cerere , un model de somatie , un model de comunicare , in speta asta nici unul dintre acestea nu au fost aplicate ]
ENGFULL, utilizator