Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... S-au executat lucrări de reabilitare termică a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

S-au executat lucrări de reabilitare termică a scării de bloc, cum se împarte cheltuiala?

Bună ziua
S-au executat lucrări de reabilitare termică a scării de bloc,cum se împarte cheltuiala?
Manuela Rășină, administrator
Doar pe cheltuiala proprietarilor, doar că împărțirea s-a făcut pe Nr de apartamente (2 camere=3camere) egal, așa vrea președintele, cică s-a hotărât în adunarea generala?!
Adinarea generala nu poate adopta o hotarare contrara legii. Solicitati presedintelui sa va puna la dispozitie hotararea respectiva.
Hotararea poate fi atacata in instanta.
La adunare generala se pot lua hotarari numai in cadrul legii. Adunarea generala nu este mai presus de lege. Nu aveti cenzor? Cenzorul are datoria ca toate hotararile luate in cadrul adunarii si toate impartirile cheltuielilor sa se faca conform legii 230/2007 pana in prezent si in viitor conform legii 196/2018. Impartirea cheltuielilor cota parte nu s-a modificat. Faceti plangere in scris catre presedinte si cu raspunsul lui faceti plangere la primarie sau in instanta. Veti avea castig de cauza.