Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am lovit/atins un pieton pe trecere, am vrut să sun ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am lovit/atins un pieton pe trecere, am vrut să sun la poliție dar m-a convins să n-o fac pentru că nu e nimic grav. Ulterior, mi-a făcut plângere pentru că nu i-am mai dat bani iar acum am dosar penal. Dați-mi un sfat, vă rog

Bună, am lovit/atins un pieton pe trecere cu mașina ,am incercat sa sun la poliție în pieton mă convins să nu sun pt că nu era nimic grav, am dus pietonul la spital cu mașina persoanala pentru investigații ,cei de acolo i-au spus că nu are nimic și ia spus să facă un repaus de 3zile, i-am dat bani 500 de lei ,i-am cumpărat medicamente (crema) .seara mă sunat familia ei că nu ajung bani care i-am dat și mai vrea!că dacă nu în schimb o să meargă să îmi depună plângere!!lucru care sa întâmplat la câteva ore!!, lucru care sa întâmplat .a dat o declarație mincinoasă cum că am lăsat pietonul in drum și nuniam dat bani !pe scurt polițistul care sa ocupat la început de dosar nu a considerat părăsire și mi-a dat o dovadă cu drept de circulație pt vătămare corporală și neacordarea .menționez că am trecut pe culoarea verde intermitent ,am dus pietonul la spital și m-am prezentat la poliție în momentul când am fost sunat de dânșii!!după un an am primit o citație in calitate de suspect pt părăsire loc accident ,ce sa întâmplat !!? Un sfat va rog mult
Manuela Rășină, administrator
Părerea mea este ca victima accidentului a comis la rândul ei infracțiunea de șantaj. Poate nu ar strica sa ii faceți și Dvs plângere penală pt săvârșirea infracțiunii de șantaj și poate ajungeti in final la o înțelegere. Asta bineînțeles dacă puteți dovedi partea cu cerutul banilor ca sa nu meargă la poliție.
Va mulțumesc tuturor pentru sfaturi.:)
incercati o reglare amiabila prin intermediul unui mediator; dv, cert, ati facut niste greseli initiale, dar acum e tardiv ca sa vi se raspunda ce anume ar fi trebuit sa faceti si nu ati facut, asta nu va ajuta in acest moment. trebuie pus capat santajului intr-un fel sau altul
Nu sunt avocata dar am trecut printr-o situatie similara oarecum si din experienta va comunic urmatoarele: pentru a face subiectul unui dosar penal victima trebuie sa aiba adeverinta de la IML pentru vatamare corporala. In cazul in care are, conditia numarul 2 este ca zilele de concediu medical mentionate pe actul eliberat de IML sa depaseasca parca 10 zile calendaristice (gasiti pe internet nr. de zile exacte). Unii dintre reprezentantii legii, cu interes pecuniar sau nu, folosindu-se de lipsa de cunostinte legale ale celor implicati in astfel de dosare, ascund acest detaliu (nr. de zile concediu medical) si incearca sa influenteze o solutionare gen despagubire si retragerea plangerii (in cazul meu au "pïerdut" chiar certificatul de la IML care anula plangerea penala intrucat nu intrunea zilele de concediu medical necesare, incercand sa castige timp pt a ma convinge sa ii ofer pretinsei victime bani ). Va urez succes si sustin ideea de mai jos sa depuneti chiar plangere penala pt santaj daca aveti inregistrari / dovezi in acest sens.
aurasbac, utilizator
Salut. Nu te alarma asa tare. Greseala ta a fost ca nu ai declarat accidentul. Fapta e consumata. Consecintele pot fii urmatoarele.: Suspendarea permisului pe durata anchetei(vei conduce cu o dovada care trebuie reinoita in fiecare luna) . In cazul in care nu v-ati inteles cu victima si dosarul a plecat de la politist acesta poate cere in instanta o suma de bani ca parte vatamata in functie de zilele de spitalizare9(suma o stabileste instanta). Pe polita dmn de sigurare pe care o aveati in momentul accidentul era specificata o despagubire a vinctimei in caz de accident cu conditia sa nu fie nevoie de mai mult de 9 zile de spitalizare. . Acuma in cel mai rau caz beti primi o amenda contraventionala suspendarea permisului pt 90 de zile si plata unei sume catre victima. Dar atentie ca exista posibilitatea ca dosarul dmn sa astepte si 2-3 ani fara ca sa fie rezolvat si in cazul in care victima nu aduce actele necesare (certificat medicolegal ect) dosarul sa se claseze si sa vii se restituie permisul inapoi .Angajarea unui avocat nu cred ca are rost pt ca orice ati face sunteti vinovat Succes