Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Creditare societate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Creditare societate

Buna ziua, Administratorul meu are trei societati , intrebarea este poate lua bani lua bani de la o societate unde are soldul de casa mare si credita cealalta societate unde cheltuielile sunt mai mari decat incasarile . daca da, care sunt documentele necesare in contabilitate.Pe ce baza scot bani din soc.il trec ca debitor.si creditez cealalta firma.
multumesc
george-neagu, moderator

Buna ziua,

O societate poate acorda un imprumut unei alte societati, cata vreme activitatea are caracter ocazional, iar imprumutul nu este acordat din depozite atrase/fonduri rambursabile de la populatie/grupuri (deci imprumutul nu este dat cu caracter profesional), chiar si in situatia in care cele doua societati nu sunt societati afiliate.

Din punct de vedere al impozitului pe profit, in cazul societatii care primeste imprumutul de si achita dobanda, dobanzile sunt deductibile sunt limitate la nivelul ratei dobanzii de politica monetara a BNR, corespunzatoare ultimei luni din trimestru, pentru imprumuturile in lei .

Intre societatile implicate trebuie sa existe prin urmare contracte de creditare cu mentionarea dobanzii aplicabile.
Pentru plati din casierie se intocmesc dispozitii de plata evident, chiar si in cazul acesta, cu respectarea plafoanelor de plata intre persoane juridice. E de preferat insa ca banii aferenti imprumuturilor sa fie virati prin banca, cu referire la Contractul de creditare validat de parti.