Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drept zile libere cursuri autorizate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drept zile libere cursuri autorizate

Bună ziua.
Doresc să urmez un curs de formare profesionala autorizat de minister pentru proiectant sisteme de securitate însă cursul se desfășoară în octombrie iar tot concediul am fost nevoit să-l iau în luna august. Menționez că firma pentru care lucrez este în domeniul auto, nefiind același domeniu cu cel al cursului. Exista vreo posibilitate sa urmez acest curs (drept la formare profesionala) sau doar să-mi iau zile libere fără plată?
Mulțumesc
Potrivit Codului Muncii (art.154), salariaţii au dreptul să beneficieze, la cerere, de concedii pentru formare profesională.

Concediile pentru formare profesională se pot acorda cu sau fără plată.