Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Traiesc in Marea Britanie, nu am carte de identitate ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Traiesc in Marea Britanie, nu am carte de identitate si pasaprotul este expirat.

Am 18 ani, am terminat colegiu in Marea Britanie si acum am vrut sa ma duc la universitate dar nu mi sa facut buletinul pt ca am trait aici de 10 ani si pasapotul meu este expirat. Eu nu am domiciliu in Romania dar imi trebuie un fel de act de identitate, daca stiti ceva va rog sa ma ajutati, multumesc.
Actul dvs de identitate, in cazul in care nu mai aveti domiciliul in Romania ar putea fi pasaportul pentru cetateni romani cu domiciliul in straintate (pasaport CRDS).

În cazul în care paşaportul dumneavoastră a expirat, nu mai aveţi paşaport ori alt document de călătorie puteţi solicita ambasadelor şi consulatelor României eliberarea unui titlu de calatorie.

Titlul de călătorie foloseşte EXCLUSIV pentru întoarcerea în România.

Valabilitatea titlului de călătorie nu poate depăşi 30 de zile.
Ok! dar dupa ce ajung in Romania cu titlu de calatorie, ce documente as avea nevoie ca sa imi fac pasaportul sau cardul de identitate, pt ca eu nu am avut carte de identitate de loc.
Pasaportul vechi si certificatul de nastere.
Nu va puteti face carte de identitate cata vreme nu faceti dovada domiciliului in Romania, va puteti face pasaport CRDS, dupa cum v-am spus mai sus.
Daca doar pentru asta veniti in tara, incercati sa va faceti pasaportul la ambasada, direct.