avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plecarea unui parinte divortat cu copilul din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plecarea unui parinte divortat cu copilul din tara

Buna ziua ,sunt divortata din 2007 si copilul imi este incredintat prin hotararea judecatoreasca definitiva si cu program pt tata de al vedea ,spunetimi va rog pot iesi cu copilul din tara fara acordul si semnatura tatalui?
Ultima modificare: Miercuri, 22 August 2018
LaviniaTrifu, utilizator
Cel mai recent răspuns: LaviniaTrifu , utilizator 14:54, 22 August 2018
Aveți nevoie de acordul lui.
Dacă nu vi-l dă, trebuie să formulați acțiune solicitând instanței să-i suplinească acestuia consimțământul.
Daca aveti hotarare de incredintare puteti iesi cu minorul dar va poate face plangere la politie pentru nerespectarea programului de vizita.
Poate ca ar trebui sa cereti modificarea programului de vizita.
Luati legatura cu un avocat pentru a stabili o strategie de actiune exacta sub toate aspectele.
Trebuie actionat inteligent

Trebuie analizat si cand sa deschideti procesul.
El va putea cere custodia comuna si sa ajungeti sa va judecati pe mai multe aspecte.
De aceea trebuie sa vedeti exact cu avocatul cum sa procedati...si de avocat veti avea nevoie obligatoriu...
Ultima modificare: Miercuri, 22 August 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dacă instanța a dispus exercitarea autorității părintești în mod exclusiv de dvs atunci nu aveți nevoie de acord, cu mențiunea de a respecta programul tatălui de vizită.
Varianta facilă ar fi să ajungeți la un numitor comun cu tatăl.
Într-adevăr, pentru o opinie pertinentă și în lipsa unei comunicări optime cu tatălc este imperios necesar să mergeți cu hotărârea la avocat cărua să-i prezentați exhaustiv situația factuală.
Va multumesc frumos pt raspunsuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scoaterea copilului minor din tara marinela0488 marinela0488 imi pot scoate copilul minor din tara avand in vedere ca am hotararea judecatoreasca definitiva prin care imi este incredintat mie mama lui? (vezi toată discuția)
Custodie totala Dudumaya Dudumaya Buna seara, ma numesc Leonte Claudia si locuiesc in Danemarca. In iulie urmeaza sa aduc si baiatul in varsta de 15 ani pt a l inscrie la scoala.Ma intereseaza ... (vezi toată discuția)
Scoaterea minorului din tara RRRaluca RRRaluca Buna ziua! Sunt o mama divortata, printr-o hotărâre definitivă si irevocabilă. Minorul rezultat din căsătorie îmi este mie încredințat spre crestere ... (vezi toată discuția)