Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

În urma decesului tatălui meu eu cu mama și cu fratele meu am mostenit o casa. La notar ni s-a făcut un certificat de moștenitor in 3 exemplare în care suntem toți 3 trecuți, întrebarea mea este:pe cine trebuie să chemăm să vină să ne măsoare casa ca să stim fiecare dintre noi câtă cota parte îi revine? Mulțumesc anticipat!
Un inginer de cadastru.
Acesta nu va masura cotele, pentru că este imposibil. Cotele sunt abstracte și ideale.
Dacă doriți împărțirea efectivă a imobilului, trebuie încheiat un act de dezmembrare a terenului în 3 loturi, aspect care trebuie adus la cunoștința celui care vine sa măsoare, pentru a întocmi 4 schite. Una pe întregul imobil, și cate una pentru fiecare lot.
Dacă intenționați să împărțiți și casa, la fel, trebuie încheiat un act de apartamentare.
În ultima instanta, veti putea încheia un act de partaj voluntar prin care fiecare să își ia în lot cate o porțiune din imobil.