Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Daca greseala de calcul la stabilirea drepturilor de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Daca greseala de calcul la stabilirea drepturilor de pensie apartine casei de pensii,de ce retinerea se face de la pensionar si nu de la cei vinovati?

Am depus cererea de pensionare in data 11.02.2009,la Casa locala de pensii Beius.In 19.03.2009 s-a emis decizia de pensionare pt munca depusa si limita de varsta in baza Lg.19/2000 (art20,b).Nu mi s-a comunicat in scris(potrivit legii),am ridicat-o eu de la Beius in 30.03.2009,cand m-am dus sa ma interesez care e situatia.Am constatat ca numele este gresit si am solicitat rectificarea.Mi s-a spus sa fac solicitarea in scris.Am depus o cerere in 31.03.2009. Rectificarea s-a facut numai dupa ce m-am adresat personal sefului casei de pensii.Am primit a 2-a decizie "din oficiu" in 07.04.2009.In 18.05.2009 s-a emis a 3-a decizie "din oficiu"prin revizuirea stagiului de cotizare cu luna ian.2009. Ca urmare a adaugarii vechimii din 01.02.2009-01.05.2009,s-a emis a 4-a decizie in 08.07.2009.In 07.09.2009 s-a emis a 5-a decizie "din oficiu" care inlocuieste decizia anterioara cu motivatia"revizuirea din oficiu a salariilor in perioada 01.04.2001-01.01.2004.In 30.09.2009 am primit o "infiintare debit" avand ca sursa o decizie din 18.09.2009 (nu mi s-a comunicat),prin care se dispune recuperarea sumei 656 lei "pensie platita fara temei pe perioada 01.06-30.09.2009".Eu sunt de vina pt profesionalismul indoielnic al unor angajati ai casei de pensii Beius? Culmea e ca am primit pensie marita 2luni (aug,sept) si se dispune retinere pe 4 luni.Ce sa mai inteleg? Cine a mai auzit ca un om sa primeasca 5 decizii de pensie in 7 luni?! Dosarul meu de pensie e singurul in lucru la aceasta casa de pensii?! DE CE SA PLATESC EU GRESEALA ALTORA SI... MAJORATA PE DEASUPRA????? Cum ramane cu aplicarea prevederilor art 89.1) din LG.19/2000? Va sa rog sa-mi dati un sfat ,daca se poate.Multumesc pt rabdare si intelegere.

Buna ziua !
Adresati- va cu o sesizare casei de pensii( pe care o trimiteti recomandata cu confirmare de primire), iar daca raspunsul nu este satisfacator si va cauzeaza prejudicii , va puteti indrepta cu o actiune civila impotriva acesteia.
Cu stima !
Eu sesizez mai multe erori, in afara de emiterea unei decizii de pensie cu numele dvs. gresit. Fostul angajator a depus declaratii rectificative pentru perioada 01.04.2001-01.01.2004, declaratii care care au continut alta baza contributiva si au dus la stabilirea altui punctaj mediu anual. Cu alte cuvinte, de la inceput pensia dvs. a fost stabilita gresit pentru ca angajatorul dvs. nu a depus declaratiile nominale completate corect.

Ca sa raspund punctual intrebarilor dvs., va spun ca este posibil sa primiti o decizie ori de cate ori se constata erori in stabilirea drepturilor de pensie. Nu exista interdictie legala in privinta numarului de decizii pe care le pot emite cei de la casele de pensii.

Raspunderea celor vinovati poate fi angajata in temeiul art. 89, alin. (1) din Legea nr. 19/2000 dar acestia raspund in fata superiorilor ierarhici si, in mod indirect, in fata organelor de Audit Intern.

Dvs. restituiti pensia incasata necuvenit conform art. 187, alin. (1) din Legea nr. 19/2000: "Sumele incasate necuvenit cu titlu de prestatii de asigurari sociale se recupereaza de la beneficiari in termenul de prescriptie de trei ani." Asta ar fi fost procedura si daca erati angajata si ati fi primit un salariu mai mare din greseala, ar fi trebuit sa-l restituiti.
Insa eu trag o singura concluzie din topicul dvs.: fostul angajator a declarat veniturile si sporurile dvs. gresit si probabil ca nu sunteti singura in aceasta situatie.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic