Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecinul m-a inundat în mod repetat și refuză să-mi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecinul m-a inundat în mod repetat și refuză să-mi plătească parchetul degradat. Ce trebuie să fac ca să-l dau în judecată?

Va rog sa ma indrumati in urmatoarea problema: am un vecin care m-a inundat . La bucatarie am parchet care s-a umflat deoarece i s-a spart racordul de la baterie si spune ca nu imi plateste daune deoarece trebuia sa pun gresie,mi-am asumat si sa suport consecintele.Problema e ca m-a inindat de 4 ori(de 2 ori am reparat pe cheltuiala mea), A 3-a data (in iulie) a reparat tavanul la baie si a zugravit. In acest moment am si tavanul bucatariei si parchetul umflat.Din cate stiu nu e nici o lege care sa ma oblige sa folosesc la bucatarie altceva in loc de parchet. Ce trebuie sa fac ca sa -l dau in judecata? Poate cineva sa ma ajute la o formulare de notificare mai intai? Mai rau este ca nu locuieste in apartamentul cu pricina ,acum e in renovare si ulterior inchiriaza..Unde sa-l notific? Cred ca nu e suficient sa ii trimit adresa la apartamentul lui care m-a inundat. As face asta deoarece m-am saturat sa ii suport cate mi-a facut.Va multumesc
Manuela Rășină, administrator
Buna seara!
Datele vecinului dvs.se pot lua de la asociatia de proprietari. Sigur au o copie a cartii de identitate. Evident ca acesta poate fii tras la raspundere. Ca trebuie notificat....etc.
Era necesar sa chemati si un reprezentant al asociatiei, in principiu administratorul si macar unul din vecini, la momentul producerii inundatiei. De asemenea, ar fi necesar un expert, pentru evalurea pagubelor. Si toate astea pentru probatorii, in eventualitatea unui proces de daune.
Din ce povestiti, deduc ca nu aveti asigurare. Avand in vedere ca v- a inundat de patru ori, ar fi bine sa faceti o asigurare a locuintei, in care sa prevedeti si despagubiri in cazul inundatiei cu apa de conducta.
Asigurati-va ca realizati dovezi utile in instanta care sa poata dovedi sursa generatoarea inundatiei
Nu exista dispozitii restrictive privitor la materiale de constructii care sa fie utilizate in spatiile,camerele proprietatii private
Ideal ar fi sa incheiati asigurare facultativa a locuintei care sa includa si riscul de inundatie si in caz nefericit,asiguratorul urmeaza sa constate prejudiciul sa va restituie prejudiciul constatat pe care ar urma sa il recupereze de la vinovat prin actiune in regres
A fost prezent adminustratorul şi incă 1 persoană in apartamentul meu in seara respectivă.

Diana Camelia Diaconu a scris:

Buna seara!
Datele vecinului dvs.se pot lua de la asociatia de proprietari. Sigur au o copie a cartii de identitate. Evident ca acesta poate fii tras la raspundere. Ca trebuie notificat....etc.
Era necesar sa chemati si un reprezentant al asociatiei, in principiu administratorul si macar unul din vecini, la momentul producerii inundatiei. De asemenea, ar fi necesar un expert, pentru evalurea pagubelor. Si toate astea pentru probatorii, in eventualitatea unui proces de daune.
Din ce povestiti, deduc ca nu aveti asigurare. Avand in vedere ca v- a inundat de patru ori, ar fi bine sa faceti o asigurare a locuintei, in care sa prevedeti si despagubiri in cazul inundatiei cu apa de conducta.

Daca au fost martori,ati incheiat un document de constatare situatie si consemnare prejudicii?
Da,am document de constatare a situatiei dar as fi dorit sa imi spuna persoane care chiar stapanesc legile si sa ma indrume ce sa fac.Daca dvs stiti,atunci spuneti ce e da facut pe etape