Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... cat este impozitul pentru salariul de 1000?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

cat este impozitul pentru salariul de 1000?

cumva 16%?
nicoleta grama a scris:
cumva 16%?

In Romania, deocamdata, impozitul este "in cota unica".
Alte taxe si contributii:
1. Salariul de bază / Venitul brut
2. contribuţia individuală la fondul de şomaj: 0.5% x Venitul brut
3 contribuţia individuală la asigurările sociale de stat (pensii) CAS-ul: 10.5% x Venitul brut
4. contribuţia individuală la asigurările sociale de sănătate CASS-ul: 5.5% x Venitul brut
5. Venitul net: (1)-(2)-(3)-(4)
6. deducerea personală de bază acordată: în funcţie de venitul net şi numărul de persoane în întreţinere
7. baza de calcul a impozitului: Venitul net (5) - deducerea acordată (6)
8. impozitul: 16% x baza de calcul a impozitului (7)
9. Salariul net: Venitul net (5) - impozit (8)
Vezi si:
Codul Fiscal: ART. 57
(1) Beneficiarii de venituri din salarii datorează un impozit lunar, final, care se calculeaza si se retine la sursa de catre platitorii de venituri.
(2) Impozitul lunar prevazut la alin. (1) se determina astfel:
a) la locul unde se afla functia de baza, prin aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul determinate ca diferenta intre venitul net din salarii, calculat prin deducerea din venitul brut a contributiilor obligatorii aferente unei luni, si urmatoarele:
- deducerea personala acordata pentru luna respectiva;
- cotizatia sindicala platita in luna respectiva;
- contributiile la fondurile de pensii facultative, astfel incat la nivelul anului sa nu se depaseasca echivalentul in lei a 400 euro;

Norme metodologice: pct. 111.
Transformarea contributiilor retinute pentru fondurile de pensii facultative din lei in euro, pentru verificarea incadrarii in plafonul anual, se face la cursul de schimb valutar comunicat de Banca Nationala a Romaniei in vigoare in ultima zi a lunii pentru care se platesc drepturile salariale.
Platitorul de venituri din salarii cumuleaza sumele in euro reprezentand contributiile retinute pentru fondurile de pensii facultative si verifica incadrarea in plafonul deductibil prevazut de lege;
legalmgm, utilizator