Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Avansul platit ptr achizitia intracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Avansul platit ptr achizitia intracomunitara

Buna ziua , am achitat un avans unei firme din UE , pentru achizitia de utilaje . Firma vanzatoare nu imi emite factura pentru suma achitata , motivand, ca pentru avansuri nu poate emite factura cu tva zero . Va trebui sa-mi emit eu o autofactura pana in a 15 zi a lunii urmatoare si sa declar acest avans in D 390 ? sau nu am nici o obligatie , la momentul livrarii voi plati mai putin cu suma achitata in avans si se vor regla lucrurile
george-neagu, moderator
Ma poate ajuta cineva ?