Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Despre Facultate
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Despre Facultate

Salutare am o nedumerire in ceea ce priveste faculatate ! M-am incris la 2 facultati si din asta 2 am reusit sa fiu admis doar la una tin sa mentionze (nu imi prea place aceasta facultate ) sunt la BUGET , primul an ! Vreau sa incerc sa vad cum este la aceasta facultate , presupunem ca nu imi place si vreau sa nu o mai fac ! Se poate sa renut dupa un an de facultate ?
Salut, poți în orice moment să te retragi de la studii. Consultă site-ul facultății sau întreabă la secretariat. Un alt instrument pe care îl ai este întreruperea studiilor, cunoscută drept ”înghețarea anului”, care reprezintă de fapt un an studențesc de pauză si care se poate prelungi de la an la an timp de 3 ani maximum, parcă, dar variază de la universitate la universitate și trebuie să fi obținut numărul necesar de credite astfel încât să nu fii exmatriculat iar apoi poți relua de unde ai rămas.
De asemenea, din câte știu eu, poți beneficia de un singur ciclu studențesc la buget. De exemplu, dacă ai fost un an la buget la facultatea x care durează 3 ani, o să mai poți fi la buget încă 2 ani din cei 3 necesari pt terminarea facultății y. Cel mai bine ar fi să iei legătura cu facultatea. Baftă!