avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Proprietari caini
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Proprietari caini

Buna ziua!Exista vreo lege,"regula","ceva" care sa i oblige pe proprietarii de caini de la curti sa lege cainele la o anumita distanta de gard,in curte, sau poate face cum vrea atata timp cat cainele este in curte?Astazi copilul meu ,de 4 ani, s a speriat cumplit in timp ce noi ne plimbam pe strada bichonul de 3kg de un caine foarte agresiv de talie mare care s a napustit pe gard (din niste zabrele departate incat cainele putea baga botul printre ele) incat m a lasat fara reactie si abia am reusit sa il calmez.In zona noastra sunt cativa astfel de proprietari care isi tin astfel cainii iar copii se sperie ingrozitor de reactia lor.Se poate face ceva sau .....Multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 August 2018
alinailie, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 11:04, 25 August 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legiuitorul a dispus reguli generale prin care detinatorii de animale sunt obligati sa le asigure perimetru imprejmuit astfel incat sa nu poata parasi proprietatea
Constientizati ca fiind vorba despre curte,necesitatea cainelui de paza este acea de paza or priponirea cainelui ar restrictiona deplasarea acestuia si ar facilita accesul intrusilor
Este logic ca anuimalul de paza sa aibe comportament diferit intre proprietari si terti care trec pe langa gard
Comportamentul cainelui este cu atat mai agresiv cat acesta simte langa habitatul sau alte animale-este comportament animalic normal de acea este caine de paza
Daca aveti cunostiinta ca intr-o anumita zona exista un eventual pericol,pentru indepartarea oricaror evenimente,este de preferat fie sa va deplasati pe celalalt trotuar fie sa schimbati ruta de deplasare
Atat timp cat cainele de paza se afla in incinta proprietatii,in habitatul sau,constientizati ca reactia acestuia a fost generata de faptul ca dv ati trecut cu bischonul pe langa gard
Cainii sunt animale care reactioneaza la stimulii senzoriali,miros,auz
Pe harta evolutiei,speciilor se spune ca omul este animalul cel mai evoluat ,inzestrat cu calitati inexistente fata de restul animalelor ,astfel incat omul poate sa discearna situatii posibil cu risc si sa ia masuri astfel incat sa le evite

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună! vecinul meu are un caine ciobănesc mare și agresiv ... MarIA88C MarIA88C Bună! Vecinul meu are un caine ciobănesc mare și agreziv. Il țin legat ziua și seara il dezleagă. Țin sa mentionez că noi locuim la țară. De multe ... (vezi toată discuția)
Caine de paza, raspunderea proprietarului Vipera78 Vipera78 Sa presupunem ca o persoana patrunde in curtea casei unde se afla un caine de paza, pe poarta este afisat un sticker cu \"Atentie caine periculos\", persoana ... (vezi toată discuția)
Muscatura caine alexc81 alexc81 Buna ziua, As avea o intrebare in legatura cu legislatia curenta privind animalele de companie: cainele meu (un ciobanesc carpatin) a muscat astazi din ... (vezi toată discuția)