Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pedeapsa posibila pentru a doua abatere ( consum ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pedeapsa posibila pentru a doua abatere ( consum marijuana ) ?

Mi se intampla a doua oara sa fiu prins cu o tigara cu marijuana.
A fost colectata tigara ca proba , si cris PV.
La prima abatere am trecut printr o evaluare la psiholog si o pudiere la procuror, prin care s-a stabilit neinceperea urmarii penale. Nu am fost amendat.
As dori sa stiu la ce ar trebui sa ma astept acum, va rog.
Ar exista posibilitatea sa scapati si de aceasta data.
Este necesar sa mearga un avocat sa va studieze dosarul ca sa vada exact anumite lucruri.
Doar asa avocatul va poate da lamuriri.
Nu va aflati intr-o situatie favorabila dar daca situatia o permite un avocat abil va poate scapa si de aceasta data.
Ar fi insa ultima data...
Multi nu scapa daca se afla in situatia dvs...
Putin probabil sa mai scapati cu o solutie de renuntare la up. Este posibil de aceasta data sa fiti trimis in judecata si condamnat la amenda penala.
Sfatl meu este sa incerce sa scape...daca are vreo sansa...deoarece ar conta enorm daca il mai prinde si a treia oara...
Ar fi bine sa ia condamnare daca il prinde a treia oara...si nu acum...
Daca avocatul mege la dosar isi va putea a seama.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu am spus sa nu isi exercite in mod eficent dreptul la aparare, dar renuntare dupa renuntare, este mai complicat...a primit o data clementa.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Cu siguranta ca este complicat...

Exista si un absurd al situatiei...deoarece se vrea a se elibera din penitenciare infractori periculosi pentru rele conditii de detentie si sa se ajunga sa se umple penitenciarele de consumatori...este aberant...

Legiuitorul nici nu prea mai gandeste suficient de limpede de ceva vreme...
Au distrus o legislatie bine elaborata si gandita in multi ani fara a se cauta solutii concrete.

Este posibil sa fie necesar sa se modifice legea in mod exceptional pentru a se ajunge la o solutie europeana.