Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pedeapsa posibila pentru a doua abatere ( consum ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pedeapsa posibila pentru a doua abatere ( consum marijuana ) ?

Mi se intampla a doua oara sa fiu prins cu o tigara cu marijuana.
A fost colectata tigara ca proba , si cris PV.
La prima abatere am trecut printr o evaluare la psiholog si o pudiere la procuror, prin care s-a stabilit neinceperea urmarii penale. Nu am fost amendat.
As dori sa stiu la ce ar trebui sa ma astept acum, va rog.
Nu ma gandeam la o condamnare in regim de detentie...
Orice condamnare este exagerata in caz de detinere pentru consum indiferent de individualizare...
Este insa necesar ca procurorii sa vada ca avocatul se opune pe bune si nu doar formal...si in general isi dau seama foarte bine daca se merita sa se complice sau nu...
Conteaza foarte mult abordarea concreta a cazului si nu la modul general...

Din cate am inteles exista parchete care de la prima abatere fac trimitere in judecata.
Nu am fost insa acolo...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ar avea sanse la renuntare daca ar denunţa sau ar facilita identificarea şi tragerea la răspundere penală a altor persoane care au săvârşit infracţiuni legate de droguri.
Daca nu se dispune renuntarea la up, se poate incheia acord de recunoastere, dar mai mult de amenda penala nu cred sa obtina prin negociere de la procuror.
Daca este trimis in judecata, cu o aparare eficenta poate obtine o solutie de renuntare la aplicarea pedepsei.
Mie imi pare corect ca sa nu se faca trimitere in judecata dpdv echitabil...si democratic...
Este insa foarte greu daca nu se afla pe ipoteza gandita de mine.Dar...nu si imposibil...
O aparare de acest fel este mai complexa decat o aparare cu 10 inculpati...si de aici apar adesea problemele...
Nu prea cred ca plateste mai nimeni aparari cat pentru procese cu 10 inculpati in conditiile in care mentalitatea generala a ajuns la modul ca oamenii accepta sa faca si inchisoare pentru bani...in sensul de a ramane cu cat mai mult...