avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1440 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pedeapsa posibila pentru a doua abatere ( consum ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pedeapsa posibila pentru a doua abatere ( consum marijuana ) ?

Mi se intampla a doua oara sa fiu prins cu o tigara cu marijuana.
A fost colectata tigara ca proba , si cris PV.
La prima abatere am trecut printr o evaluare la psiholog si o pudiere la procuror, prin care s-a stabilit neinceperea urmarii penale. Nu am fost amendat.
As dori sa stiu la ce ar trebui sa ma astept acum, va rog.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 12:49, 27 August 2018
Nu ma gandeam la o condamnare in regim de detentie...
Orice condamnare este exagerata in caz de detinere pentru consum indiferent de individualizare...
Este insa necesar ca procurorii sa vada ca avocatul se opune pe bune si nu doar formal...si in general isi dau seama foarte bine daca se merita sa se complice sau nu...
Conteaza foarte mult abordarea concreta a cazului si nu la modul general...

Din cate am inteles exista parchete care de la prima abatere fac trimitere in judecata.
Nu am fost insa acolo...
Ultima modificare: Luni, 27 August 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ar avea sanse la renuntare daca ar denunţa sau ar facilita identificarea şi tragerea la răspundere penală a altor persoane care au săvârşit infracţiuni legate de droguri.
Daca nu se dispune renuntarea la up, se poate incheia acord de recunoastere, dar mai mult de amenda penala nu cred sa obtina prin negociere de la procuror.
Daca este trimis in judecata, cu o aparare eficenta poate obtine o solutie de renuntare la aplicarea pedepsei.
Mie imi pare corect ca sa nu se faca trimitere in judecata dpdv echitabil...si democratic...
Este insa foarte greu daca nu se afla pe ipoteza gandita de mine.Dar...nu si imposibil...
O aparare de acest fel este mai complexa decat o aparare cu 10 inculpati...si de aici apar adesea problemele...
Nu prea cred ca plateste mai nimeni aparari cat pentru procese cu 10 inculpati in conditiile in care mentalitatea generala a ajuns la modul ca oamenii accepta sa faca si inchisoare pentru bani...in sensul de a ramane cu cat mai mult...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Posesie marijuana thejoker32 thejoker32 buna ziua, acum cateva saptamani am fost prins impreuna cu 2 prieteni fumand marijuana intr-un spatiu mai retra de catre politia locala..ne-au dus la sectie ... (vezi toată discuția)
Prins cu iarba a doua oara JohnSmith123 JohnSmith123 Buna seara, acum trei zile am fost prins alaturi de un prieten de-al meu in timp ce el rula o tigare cu iarba de catre doi politistii de circa. In aproximativ ... (vezi toată discuția)
Consecinte posesie marijuana MihaiCristian1 MihaiCristian1 Buna seara, am 23 ani si ieri am fost prins impreuna cu un prieten de jandarmerie avand asupra noastra un joint si un plic cu 0.2 - 0.3 g de marijuana. ... (vezi toată discuția)