avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acuzație de Furt
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acuzație de Furt

Buna ziua .

As dorii sa pun următoarea întrebare :

In ce masura este incriminatorie prezența unei amprente la locul furtului ?

Context : Furtul s-a petrecut în camera celui ce susține că i s-au furat banii ( mai exact în dulap intre haine )

"Suspectul" locuia în aceași casă cu partea vatamata și intră deseori cu sau fara consimțământul părții vătămate
Însă motivul pentru care s-au găsit amprentele la locul furtului este pentru că "Suspectul" a împrumutat odată haine de la persoana vătămată cu consimțământul acesteia .

As dorii o părere in această situație și ce detalii ar fii necesare în continuare , mulțumesc .
Sa stiti ca avocatul ar trebui sa analizeze dosarul ca sa poata trage o concluzie clara.

Trebuie sa se faca o coroborare a probelor.
La argumentele acuzarii apararea poate contraargumeta.

Nu au vrut sa faca si testul poligraf?
Buna seara , mulțumesc pentru răspuns

Trebuie sa precizez că nu a fost încă înaintată plângerea

Acestea sunt aspectele in cazul de față ,

Testul poligraf nu a intrat încă în discuție dar sunt curios ( indiferent de rezultat evident ) care este probabilitatea sa se ia în calcul acesta , acum că ați întrebat .


Daca argumentele aduse de "pârât" sunt convingătoare cum că amprentele și prezența în cameră cu pricina sunt valide , se mai face demersul dosarului sau se soluționează mai repede ?

As vrea sa știu șansele de câștig in cauza apărării respectiv pârâtului ,

Și cum poate face dovada că este nevinovat dacă într-adevăr este .

Mulțumesc .
Apararea nu se poate formula aici pe forum, se face in concret in fata organului de up in cunostinta de cauza.
Nimeni nu poate fi obligat sa efectueze testul poligraf.
Ati spus ca nu a fost depusa plangere penala , de unde stiti de existenta amprentelor?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acuzat /suspect de furt ContSters329954 ContSters329954 buna!din casa prietenei mele au disparut 10.000 de lei noi(banii verisoarei ei)...am mers impreuna la politie am declarat ca nu ma nicio legatura cu ... (vezi toată discuția)
Acuzatie de furt, testul poligraf alicecarmen alicecarmen am lucrat timp de 5 luni ca si bona la o familie necasatorita, dar cu un copil, avand contract incheiat cu mama copilului pe perioada nedeterminata. Acum, dupa ... (vezi toată discuția)
Acuzatie de furt fara a exista probe mariuss.i mariuss.i Daca impotriva unei persoane se depune o plangere penala sub acuzatia de furt de sub acelasi acoperis,fara insa a avea probe incriminatoare, ci doar in baza ... (vezi toată discuția)