Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Acuzatie de furt, testul poligraf
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Acuzatie de furt, testul poligraf

am lucrat timp de 5 luni ca si bona la o familie necasatorita, dar cu un copil, avand contract incheiat cu mama copilului pe perioada nedeterminata. Acum, dupa 7 luni de cand am incetat sa lucrez acolo, tatal copilului ma reclama la parchet ca i-am furat din casa 500 lei si 200 euro. Parchetul dirijeaza declaratia catre politie unde am fost chemata sa dau declaratie. Am fost, am dat si am fost intrebata daca accept testul poligraf si de buna credinta am acceptat. va rog sa imi spuneti ce urmeaza si daca am procedat corect acceptand testul desi sunt hipertensiva si sub tratament in urma unei operatii pe cord deschis. am reactionat sub impulsul socului la ce auzite si de buna credinta. Nu cunosc care este mersul acestui demers, ce urmeaza si cum trebuie procedat. Va rog sa ma sfatuiti. Eu trebuie sa demonstrez ca sunt nevinovata sau mai exista premisa de nevinovatie si se demonstreaza vinovatia. Nu stiu cum sa procedez. Va rog dati-mi un sfat. Multumesc
Exista prezumția de nevinovăție.
Nu prea se mai practica însă în concret...de fel de o vreme decât dacă sigur nu e vinovata persoana...

Daca ați acceptat poligraful care e problema?
nu stiu daca faptul ca sunt hipertensiva si daca operatia pe cord deschis nu pot influenta rezultatul testului. E mai mult o problema medicala iar ceea ce am citit despre test pe internet m-a cam speriat si nu stiu ce sa cred. Nu stiu nici care e procedura ce se intampla in continuare.De fapt nu am nici cea mai vaga idee si necunoscutul provoaca frica. Cum stii daca sigur persoana e nevinovata? asa oricine poate reclama pe oricine
alicecarmen, utilizator
Cel care va testează decide ce face dacă afla de ce afecțiuni suferiți.

Aveți dreptate ca oricine poate depune o plângere aiurea.
deci eu cum demonstrez ca sunt nevinovata sau cum ma apar
Nu trebuie sa demonstrați nevinovăția.
Politia trebuie sa va probeze vinovăția.

De aparat va apărați cum credeți dvs.