Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... acuzatie de furt fara a exista probe
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

acuzatie de furt fara a exista probe

Daca impotriva unei persoane se depune o plangere penala sub acuzatia de furt de sub acelasi acoperis,fara insa a avea probe incriminatoare, ci doar in baza unei banuieli nefondate,cum se poate apara persoana invinuita?
Acuzarea trebuie sa dovedeasca.
Dvs. nu trebuie sa dovediti nimic,sunteti presupus nevinovat.
daca e asa cum spuneti si chiar e vorba de o sicana, ramaneti in stare pasiva, de aparare. ba chiar puteti sa-i amintiti persoanei respective, fara a fi vorba de o amenintare, ca exista si infractiunea de denunt calomnios
Probele ,pe care trebuie sa le folositi in apararea dvs sunt cele cu acte,martori si orice alte probatorii acceptate de lege.
r.gabi a scris:

Probele ,pe care trebuie sa le folositi in apararea dvs sunt cele cu acte,martori si orice alte probatorii acceptate de lege.
Pai in urma luarii amprentelor nu s-au gasit urme care sa incrimineze.NU exista probe la dosar.Partea vatamata a cam scris ce i-a sugerat organul de cercetare pentru ca acesta sa nu se inregistreze cu A.N.Cu alte probe nu stiu cum poate dovedi.Toata treaba e ca inseamna stres si pierdere de timp pe la politie.