avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1393 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Licenta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Licenta

Buna ziua,

In ultimul an de facultate, 2008, sistemul vechi (nu Bolognia), am avut un obiect numit practica de licenta. Profesorul meu de licenta a binevoit sa plece cu acordul facultati in Japonia si pt unii studenti a uitat sa treaca nota la acest obiect.
Propriu-zis eu nu am absolvit facultatea si nu am intrat in licenta.

Anii au trecut si acum la secretariat mi-au spus ca nu prea se poate face nimic , pt ca au trecut 7 ani (termenul maxim la care se putea face echivalarea) de cand am terminat facultatea si nu se mai poate echivala.

Incerc sa gasesc o solutie, pt a-mi da licenta, sa nu arunc 5 ani de facultate pe apa sambetei.

A fost o nedreptate ce mi s-a intamplat cu profesorul. El nu mi-a pus nota, tinand cont ca eu am fost cu proiectul la dumnealui.

Nu stiu pe ce forum sa incadrez dicutia si imi cer scuze daca am gresit incadrarea (Daca se poate muta in Învăţământ - probleme juridice conexe , pt ca eu nu pot. Va multumesc)!

Va multumesc foarte mult anticipat pt ca v-ati facut timp sa imi raspundeti!
Ultima modificare: Luni, 27 August 2018
mihai lupu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:35, 27 August 2018
Puteti sesiza Ministerul Educatiei ,pentru a vedea ce solutie va dau acestia.
Multumesc frumos de raspuns.

Tocmai am aflat ca cel care trebuia sa imi puna nota la materia practica de licenta era un doctorant si asistent. Au voie asistentii doctoranzi sa puna note la materii?
Nu stiu daca acest lucru tine de fiecare universitate in parte sau nu sau e vre-o lege a educatiei .

Va multumesc din suflet!
Ultima modificare: Luni, 27 August 2018
mihai lupu, utilizator
Va multumesc!
Ultima modificare: Luni, 27 August 2018
mihai lupu, utilizator
In unele facultati , se practica asa ceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu facultatea Julia24 Julia24 Buna ziua. M-am inmatriculat anul trecut in oct. 2009 in ultimul an pentru a-mi finaliza studiile. Eu am studiat in per. 2003 - 2007, studii superioare de ... (vezi toată discuția)
Pot sa fiu incadrata, ca profesor? elcsi elcsi Buna ziua! Ajutati-ma, daca stiti raspunsul! Dupa bacalaureat am terminat Scoala Postliceala de invatatori educatoare (3ani). am gard did.I. In iunie 2011 ... (vezi toată discuția)
Terminat facultate management in 2001 nelicentiat, in 2014 am aflat ca sunt exmatriculat mariana37 mariana37 Am fost la facultate in 2014 sa-mi iau o adeverinta si o foaie matricola si am aflat ca sunt exmatriculat. Mi s-a spus ca s-a trecut la sistemul Bologna si ... (vezi toată discuția)