Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... lichidatorul judiciar si-a insusit valoarea ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

lichidatorul judiciar si-a insusit valoarea materiala a debitoarei.Este legal?

Pe rolul instantei se afla dosar de insolventa al societati...X
Lichidatorul judiciar vinde utilajele din cadrul societatii in valoare de aprox.7.900 lei(RON).
In Raportul prezentat in instanta precizeaza ca suma incasata a fost preluata de lichidator in contul cheltuielilor efectuate.

Dosarul nu are termen in prezent intrucat juecatoul sindic s-a pensionat si urmeaza sa fie transferat dosarul la un alt judecator sindic.

Exista un singur creditor fost salariat al firmei insolvente.
In tabelul de creante acesta are prioritatea legala de a primi plata creantelor salariale in valoare de 6.000 lei.

Alte bunuri nu mai exista.
Lichidatorul refuza sa faca cerere de atragerea raspunderii materiale pe bunurile personale ale debitorului .

Prima vanzare a unor utilaje a fost facuta de DGFP inainte de a fi deschisa procedura de insolventa (tot de catre DGFP).

Ce demers poate efectua creditorul -fost angajat al firmei insolvente-in acest caz ?

Lichidatorul a intocmit decizie de concediere inainte cu un an de zile de a fi desemnat de instanta.

Va multumesc anticipat !

cu respect si consideratie,
rodica_post
Lichidatorul a intocmit decizie de concediere inainte cu un an de zile de a fi desemnat de instanta.

Afirmatia nu este credibila deoarece lichidatorul nu poate sa isi exercite atributiile prevazute de lege daca nu este desemnat.
Lichidatorul refuza sa faca cerere de atragerea raspunderii materiale pe bunurile personale ale debitorului .

Nu poate fi obligat , in lege scrie poate sa ....
In Raportul prezentat in instanta precizeaza ca suma incasata a fost preluata de lichidator in contul cheltuielilor efectuate.

Trebuie sa precizeze si sa probeze cum ia cheltuit : facturi , onorariu etc Daca nu sunteti de acord puteti sa contestati raportul si pe lichidator
Lichidatorul a intocmit decizie de concediere inainte cu un an de zile de a fi desemnat de instanta-mentionam in mesajul din acest topic.

Dv. mi-ati raspuns:

@stoica : - " Afirmatia nu este credibila deoarece lichidatorul nu poate sa isi exercite atributiile prevazute de lege daca nu este desemnat."

Va spun ca in speta mentionata....mai sus....se poate (din fapta intreprinsa de aceasta lichidatoare).Cred ca doar in Romania se mai intampla asa ceva.

A intocmit o Decizie de incetarea activitatii (parafata si inscriptionata cu sigla Cabinetului de Insolventa...X)

In Decizia de incetare a CIM a facut o mentiune care este ilegla :
" Mentionez ca:-"Perioada....29 oct.2006 -30 nov.2008 angajatul...Y ...nu a prestat activitate in cadrul firmei...sc....aceasta perioada fiind considerata Concediu fara plata.

ITM, a consemnat in Carnetul de munca incetarea activitatii cf.art.65 lit.a si b.
Codul Muncii cu mentiunile facute de lichidatoare in Decizia nr.1.

Mentionez ca lichidatoarea a fost desemnata oficial de instanta ca administrator judiciar si lichidator abia la data de 26 iulie-2009.

Decizia de incetare CIM a fost intocmita la data de 26 febr.2008 .

La sesizarea de catre partea prejudiciata, a cestor aspecte ilegale,lichidatoarea recunoaste ca a gresit si cere Decizia in original pentru a o corecta .

Personal,cred ca nu are acest drept-desi a intocmit-o domnia sa.

Va rog sa-mi raspundeti la intrebarea:

-Pentru ca un inscris sa fie anulat/modificat, nu trebuie sa existe o Sentinta a instantei ?

Cu privire la Raportul intocmit de lichidatoare,s-a inaintat Contestatie.
Sa vedem ce spune instanta comerciala.

Am precizat cateva din aspectele care nu le inteleg a fi concordante cu legislatia in vigoare.

Va multumesc domnule av.Adrian Stoica.
Asa este legal intr-adevar cf.Legii 85/2006 modificata si completata in iulie 2009 ca sumele recuperate de lichidator sa fie distribuite in ordinea prioritatii cf.Tabelului de creante art.142 (prioritare sunt creantele salariale) nu onorariul lichidatorului .

Insusirea sumelor incasate prin vanzarea utilajelor cred ca este abuziva.

Am dorit o confirmare a unui specialist in aceasta speta.

Va multumesc anticipat !

Cu respect,
rodica_post
Pentru ca un inscris sa fie anulat/modificat, nu trebuie sa existe o Sentinta a instantei ?

Depinde ce varianta doriti:
- varianta scurta si rapida - lichidatorul rectifica actul intocmit
- cealalta varianta - in instanta
Asa este legal intr-adevar cf.Legii 85/2006 modificata si completata in iulie 2009 ca sumele recuperate de lichidator sa fie distribuite in ordinea prioritatii cf.Tabelului de creante art.142 (prioritare sunt creantele salariale) nu onorariul lichidatorului .

Insusirea sumelor incasate prin vanzarea utilajelor cred ca este abuziva.

Conform art 123 prioritate o au cheltuielile de procedura inclusiv onorariul lichidatorului
Art. 123. - Creanţele vor fi plătite, în cazul falimentului, în următoarea ordine:
1. taxele, timbrele sau orice alte cheltuieli aferente procedurii instituite prin prezenta lege, inclusiv cheltuielile necesare pentru conservarea şi administrarea bunurilor din averea debitorului, precum şi plata remuneraţiilor persoanelor angajate în condiţiile art. 10, art. 19 alin. (2), art. 23, 24 şi ale art. 98 alin. (3), sub rezerva celor prevăzute la art. 102 alin. (4);
Va multumesc pentru raspuns.

in aceste conditii mentionate de Dv.

Conform art 123 prioritate o au cheltuielile de procedura inclusiv onorariul lichidatorului
Art. 123. - Creanţele vor fi plătite, în cazul falimentului, în următoarea ordine:
1. taxele, timbrele sau orice alte cheltuieli aferente procedurii instituite prin prezenta lege, inclusiv cheltuielile necesare pentru conservarea şi administrarea bunurilor din averea debitorului, precum şi plata remuneraţiilor persoanelor angajate în condiţiile art. 10, art. 19 alin. (2), art. 23, 24 şi ale art. 98 alin. (3), sub rezerva celor prevăzute la art. 102 alin. (4);

inseamna ca ,

Tabelul de creante intocmit de lichidator -cu ordinea prioritara a creantelor este "valabil"doar dupa radierea societatii insolvente prin executarea silita individuala a creditorului.......

Deci,sa inteleg ca nu se poate recupera o creanta salariala in timpul procedurilor insolventei.

Creditoarea salariilor restante a depus in instanta :
- Contestatie la Raportul intocmit de Lichdator/Administrator judiciar,
-Contestatie la Tabelul de creante
si
- Cerere pentru Sechestru asigurator (deoarece nu mai exista bunuri pe firma in insolventa)

Va voi tine la curent cu aceasta speta in functie de informatii noi.

p.s:-"Creditoarea in speta este o ruda apropiata si are o situatie deosebita in familie (un fiu cu paraplegie -in urma unui accident - care trebuie operat si are nevoie urgent de starea materiala.Drepturile salariale ce i se cuvin mamei erau binevenite daca ar fi fost date de lichidator)".

De aceea am incercat sa obtin pe acest site o indicatie catre o urgentare in solutionarea cu celeritate a acestei spete.

Va multumesc pentru raspunsurile oferite cu mult profesionalism .

cu respect si consideratie,
rodica_post
Este corect ce ati concluzionat avand in vedere ca nu mai sunt active

Pentru recuperarea creantelor salariale este o posibilitate mai facila:
Lege nr. 200 din 22/05/2006 privind constituirea şi utilizarea Fondului de garantare pentru plata creanţelor salariale Publicat în Monitorul Oficial nr. 453 din 25/05/2006
Art. 2. - Din Fondul de garantare se asigură plata creanţelor salariale ce rezultă din contractele individuale de muncă şi din contractele colective de muncă încheiate de salariaţi cu angajatorii împotriva cărora au fost pronunţate hotărâri judecătoreşti definitive de deschidere a procedurii insolvenţei şi faţă de care a fost dispusă măsura ridicării totale sau parţiale a dreptului de administrare, denumiţi în continuare angajatori în stare de insolvenţă.
Art. 19. -
(1) Stabilirea cuantumului creanţelor salariale cuvenite salariaţilor şi efectuarea plăţii acestora se realizează de agenţiile teritoriale, la cererea scrisă a administratorului sau lichidatorului angajatorului în stare de insolvenţă.
(2) Agenţia teritorială poate proceda la stabilirea cuantumului creanţelor salariale cuvenite salariaţilor şi la efectuarea plăţii acestora şi în baza cererii formulate de către salariaţii angajatorului în stare de insolvenţă sau de organizaţiile legal constituite ce reprezintă interesele acestora.