Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... lichidatorul judiciar si-a insusit valoarea ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

lichidatorul judiciar si-a insusit valoarea materiala a debitoarei.Este legal?

Pe rolul instantei se afla dosar de insolventa al societati...X
Lichidatorul judiciar vinde utilajele din cadrul societatii in valoare de aprox.7.900 lei(RON).
In Raportul prezentat in instanta precizeaza ca suma incasata a fost preluata de lichidator in contul cheltuielilor efectuate.

Dosarul nu are termen in prezent intrucat juecatoul sindic s-a pensionat si urmeaza sa fie transferat dosarul la un alt judecator sindic.

Exista un singur creditor fost salariat al firmei insolvente.
In tabelul de creante acesta are prioritatea legala de a primi plata creantelor salariale in valoare de 6.000 lei.

Alte bunuri nu mai exista.
Lichidatorul refuza sa faca cerere de atragerea raspunderii materiale pe bunurile personale ale debitorului .

Prima vanzare a unor utilaje a fost facuta de DGFP inainte de a fi deschisa procedura de insolventa (tot de catre DGFP).

Ce demers poate efectua creditorul -fost angajat al firmei insolvente-in acest caz ?

Lichidatorul a intocmit decizie de concediere inainte cu un an de zile de a fi desemnat de instanta.

Va multumesc anticipat !

cu respect si consideratie,
rodica_post
Va multumesc cu mult respect pentru acest raspuns atat de concret si de bun augur in numele creditoarei din speta.

Cererea se face catre....

DGFP -teritorial ?
ANAF -teritorial ?
Ori exista Agentie teritoriala speciala ?

Va rog aceasta precizare intrucat nu am avut ocazia niciodata sa ajung pe la aceasta autoritate / institutie de stat.

Va multumesc anticipat !

Cu mult respect si consideratie,

rodica_post

Citat din lege 200/2006:
Art. 10. - Gestionarea Fondului de garantare se face de Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă, prin agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă judeţene şi a municipiului Bucureşti, denumite în continuare agenţii teritoriale.
Art. 11. - În gestionarea Fondului de garantare agenţiile teritoriale au următoarele atribuţii:
a) primesc, examinează şi soluţionează cererile privind plata creanţelor salariale ce rezultă din contractele individuale de muncă şi/sau contractele colective de muncă;
b) stabilesc cuantumul creanţelor salariale cuvenite salariaţilor şi efectuează plata acestora;
Va multumesc foarte mult pentru aceasta informatie atat de pretioasa.
Sunteti un profesionist cu adevarat .=D>
Voi comunica creditoarei acest raspuns care va fi o solutie pentru speta sa.

Cu respect si consideratie,
rodica_post
Va rog sa-mi spuneti stimayta doamna rodica_post daca lichidatorul a solicitat si daca creditorul salariat a incasat creanta salariala (conf legii 200)

Multumesc