Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditionarea platilor pt persoane cu handicap la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditionarea platilor pt persoane cu handicap la anumite banci

Este legal ca o institutie publica (in speta DGASPC Sector 2) să condiţioneze plata drepturilor pentru o persoană cu handicap prin transfer bancar de existenţa unui cont bancar la una din băncile cu care "au convenţie"?
Mai exact DGASPC Sector 2 refuză să facă plata în contul meu deschis la ING pe motiv că nu au convenţie cu ING şi îmi cer să îmi fac eu cont la CEC, BRD sau alte 2-3 bănci. E legal?
Legea nu va obliga sa primiti drepturile la o anumita banca.