Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Obligativitate deschidere cont bancar .
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Obligativitate deschidere cont bancar .

buna seara
Am in grija si intretinere o persoana adulta cu handicap ce are buletin pe jud ILFOV , o perioada am locuit cu viza de resedinta pe raza sectorului 1 DGASPC sector 1 platind intrun cont deschis la o banca cu care am conlucrat de mult timp . Din motive obiective dosarul de handicap si plat sociale se transfera la DGASPC ilfov , acestia mi-au comunicat verbal ca nu pot face plati i a fost facuta in cotul deschis si in care au fost facute platile pana la acest moment DGASPC ILFOV indicandu-mi OBLIGATORIU o alta banca ? ESTE LEGAL SI NORMAL ACEST LUCRU ?
Rog indicatii prevederile legate care fac referire la acest aspect .
Multumesc
victor sorin a scris:
DGASPC ILFOV indicandu-mi OBLIGATORIU o alta banca ? ESTE LEGAL SI NORMAL ACEST LUCRU ?

Nu-i legal si nu-i normal acest lucru, este un ABUZ, care se practica la scara larga, caci nu are cine sa se opuna. De ce se cere deschiderea contului la o anumita banca? Pentru ca directiile au bara-bara cu anumite banci, protocoale de interes, vezi doamne ca sa nu mai plateasca comisioane la ordinele de plata (intr-un fel este adevarat) si al doilea motiv este munca suplimentara cand se face plata la 10000 asistati cu conturi la 100 banci, este una, iar cand toti au cont la o banca este alta. Pentru ca asistatii sunt in general oameni amarati si fara forta juridica sau de alt fel, sunt abuzati si in acest hal. Asta-i tot.