Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda parcare pe spatiul verde
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda parcare pe spatiul verde

Buna ziua,

Am fost pe litoral in zona Eforie-Nord si am parcat masina proprietate personala pe spatiul verde din fata hotelului pentru ca nu am gasit loc de parcare . Un politist local mi-a intocmit proces-verbal de constatare si am platit 175 lei. In procesul-verbal s-a specificat ca am distrus spatiul verde... Daca ar fi fost locuri de parcare si as fi parcat pe spatiul verde atunci as fi fost de acord cu amenda, dar nu este vina mea ca in plin sezon estival nu se gasesc locuri de parcare. Intrebarea mea este daca pot sa fac contestatie pt. ca nu este normal ceea ce se intampla.
elisoara_toma@yahoo.com, utilizator
De contestat puteti contesta, este dreptul dvs., dar atata timp cat exista semn de parcare interzisa/ spatiu verde, greu de crezut ca veti avea sorti de izbanda.
Codul rutier nu mentioneaza posibilitatea de a parca in locuri interzise daca nu aveti loc in parcare organizata.
nu era semn era un articol dintr-o lege a consiliului local scris pe un panou fixat pe un suport dintr-o teava ...
POPA GHEORGHE a scris:

De contestat puteti contesta, este dreptul dvs., dar atata timp cat exista semn de parcare interzisa/ spatiu verde, greu de crezut ca veti avea sorti de izbanda.
Codul rutier nu mentioneaza posibilitatea de a parca in locuri interzise daca nu aveti loc in parcare organizata.

In Codul rutier nu este permisa parcarea pe spatiul verde. In plus, spuneti ca era si o avertizare conforma cu o hotarare de consiliu local.
trebuie sa existe si exceptii... e mai usor sa nu ai spatii de parcare si sa dai amenzi decat sa faci locuri de parcare ...