Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratie unica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratie unica

Buna ziua! Revin cu o intrebare.... Am depus declaratia unica( pt drepturi de autor) online in SPV si am primit mesaj de confirmare. Dupa un timp am aflat de la contabilul firmei la care lucrez ca nu trebuia sa o depun pt ca sunt si salariat , si conform unei ordonante a guvernului din martie anul acesta, cei care sunt si salariati nu mai trebuie sa plateasca cas si cass si pt drepturi de autor. interbarea este ce trebuie sa fac sa nu platesc desi am depus declaratia, din greseala.Trebuie sa merg la ANAF sau trebuie sa trimit vreo notificare in SPV?
Si o alta intrebare: s-a redus impozitul pt drepturile de autor de la 16% la 10% de la 1 ian 2018?
Va multumesc, anticipat!!!!
Termen de plata este pana la 15 martie 2019 sau cu reducere 15 decembrie 2018. Cel mai bine ar fi a mergeti cat mai repede sa intrebati la finante..