avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venit 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venit 2018

In martie 2018 am încasat contravaloarea pt vânzarea unor acțiuni. In 21.07. 2018, am completat pe site-ul ANAF formularul declarației unice la capitolul aferent veniturilor estimate pentru 2018. Mi-a calculat impozitul și o bonificație pt plata până la 15 .12. 2018. Formularul nu a putut fi validat și nici vreun alt mesaj nu am primit. L-am tipărit și am mers la un ghișeu ANAF, unde mi s-a spus că impozitul se plătește abia în 2019. De ce e înscrisă reducere pt plata in 2018, nu am înțeles. Ulterior, am mai incercat să văd ce se întâmplă, dar pe site-ul ANAF nu mai pot deschide formularul declarației unice .
Eu nu știu ce să mai cred, ceea ce auzim in spatiul public sau funcționara de la ghișeu. Vă mulțumesc anticipat dacă mă puteți lămuri ce am de făcut.
Cel mai recent răspuns: marivan , utilizator 21:05, 11 Noiembrie 2018
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca ati depus la ghiseu pana pe 15 iulie 2018 declaratia unica pentru venitul din acest an, ea este corecta si aveti termen de plata pana pe 15 martie 2019 pentru valoarea intreaga la impozitul pe venit si pana pe 15 decembrie 2018 pentru a avea reducerea de 5%. Astea le gasiti si acolo in declaratie.
Ultima modificare: Duminică, 11 Noiembrie 2018
george-neagu, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Declaratia unica cuprinde atat veniturile realizate in anul 2017 cat si veniturile estimate a fi realizate in anul 2018. Daca nu ati primit veti primi in aceasta luna decizia de impunere pentru veniturile realizate in anul 2017. Daca platiti impozitul stabilit in decizia de impunere pe anul 2017 pana la data de 15.12.2018 beneficiati de o bonificatie de 10% din cuantumul impozitului. Saptamana trecuta am facut aceasta operatune si am beneficiat de reducere.
Pentru veniturile realizate in anul 2018 impozitul se plateste in anul 2019.
Intenția mea a fost să transmit online declarația, pt că nu a fost validată am ajuns la un ghișeu ANAF, acolo nu a primit-o pt că la sediu se primesc după 1.01.2019. Asta este și nelămurirea mea. Declarația tipărită este datată 21.07.2018. Era înainte de 31.07. Când am fost la ghișeu.
Mulțumesc pt răspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie unica pfi Alina Constantin Alina Constantin Buna ziua, Am SPV-UL activat si dupa nenumarate incercari nereusite de depunere a Declaratiilor Unice ( Rectificativa pentru 2018 si Veniturile Estimate ... (vezi toată discuția)
Dec 212 decizie de impunere Caddy23 Caddy23 Buna ziua, Am depus dec 212, pentru venituri realizate in anul 2017,dar nu am primit decizia de impunere. Cum sa procedez mai departe ? (vezi toată discuția)
Cum se completează declarația unică pentru veniturile obținute în 2018 din vânzare părți sociale ale unui srl? juridic_cas juridic_cas Buna ziua, Cum se completeaza declaratia unica pentru veniturile obtinute in 2018 din vanzare parti sociale ale unui srl. (vezi toată discuția)