Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venit 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venit 2018

In martie 2018 am încasat contravaloarea pt vânzarea unor acțiuni. In 21.07. 2018, am completat pe site-ul ANAF formularul declarației unice la capitolul aferent veniturilor estimate pentru 2018. Mi-a calculat impozitul și o bonificație pt plata până la 15 .12. 2018. Formularul nu a putut fi validat și nici vreun alt mesaj nu am primit. L-am tipărit și am mers la un ghișeu ANAF, unde mi s-a spus că impozitul se plătește abia în 2019. De ce e înscrisă reducere pt plata in 2018, nu am înțeles. Ulterior, am mai incercat să văd ce se întâmplă, dar pe site-ul ANAF nu mai pot deschide formularul declarației unice .
Eu nu știu ce să mai cred, ceea ce auzim in spatiul public sau funcționara de la ghișeu. Vă mulțumesc anticipat dacă mă puteți lămuri ce am de făcut.
Daca ati depus la ghiseu pana pe 15 iulie 2018 declaratia unica pentru venitul din acest an, ea este corecta si aveti termen de plata pana pe 15 martie 2019 pentru valoarea intreaga la impozitul pe venit si pana pe 15 decembrie 2018 pentru a avea reducerea de 5%. Astea le gasiti si acolo in declaratie.
george-neagu, moderator
Declaratia unica cuprinde atat veniturile realizate in anul 2017 cat si veniturile estimate a fi realizate in anul 2018. Daca nu ati primit veti primi in aceasta luna decizia de impunere pentru veniturile realizate in anul 2017. Daca platiti impozitul stabilit in decizia de impunere pe anul 2017 pana la data de 15.12.2018 beneficiati de o bonificatie de 10% din cuantumul impozitului. Saptamana trecuta am facut aceasta operatune si am beneficiat de reducere.
Pentru veniturile realizate in anul 2018 impozitul se plateste in anul 2019.
Intenția mea a fost să transmit online declarația, pt că nu a fost validată am ajuns la un ghișeu ANAF, acolo nu a primit-o pt că la sediu se primesc după 1.01.2019. Asta este și nelămurirea mea. Declarația tipărită este datată 21.07.2018. Era înainte de 31.07. Când am fost la ghișeu.
Mulțumesc pt răspuns