avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de concediu de creștere a copilului?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de concediu de creștere a copilului?

Am fost angajată din octombrie 2017 până în aprilie 2018 la o firmă,apoi m am reangajat si am in prezent 3 luni de când lucrez . Se pun si cele 6 luni lucrate anterior?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:05, 30 August 2018
Care este data prezumata a nasterii ?
5 aprilie

Cornel Vasile a scris:

Care este data prezumata a nasterii ?

mai 2017 - aprilie 2019 este perioada eligibila pentru CCC

Perioade luate in calcul: octombrie 2017 până în aprilie 2018 (7 luni) , mai 2018 - aprilie 2019 (12 luni) ... total ar fi 19 luni, situatie in care beneficiati de indemnizatia pentru CCC.
Are vreo legatura faptul că primul contract s a încheiat cu demisie?




Cornel Vasile a scris:

mai 2017 - aprilie 2019 este perioada eligibila pentru CCC

Perioade luate in calcul: octombrie 2017 până în aprilie 2018 (7 luni) , mai 2018 - aprilie 2019 (12 luni) ... total ar fi 19 luni, situatie in care beneficiati de indemnizatia pentru CCC.

Nu are nicio legatura temeiul prin care a incetat un contract de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu creștere copil Alee02 Alee02 Buna ziua . Am lucrat din Octombrie 2017 pana in Aprilie 2018 pe data de 26 Aprilie mi a încetat contractul . In data de 10 mai 2018 m am reangajat la o ... (vezi toată discuția)
Indemnizație creștere copil Ionut 21 Ionut 21 Bună ziua! Sunt însărcinată și urmează să nasc în luna mai 2019. Pot beneficia de concediu de creștere a copilului dacă în ultimii 2 ani anteriori ... (vezi toată discuția)
Acordare concediu creștere copil Alexandra Istudor Alexandra Istudor Am lucrat la o firmă din octombrie 2017 până în aprilie 2018 În prezent lucrez la o altă firmă din mai 2018 până în prezent În noiembrie imi ... (vezi toată discuția)