Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu odihnă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu odihnă

Bună ziua!
Soțul meu lucrează la Poșta Română ca și factor poștal rural. De ani întregi nu i s-a dat concediul de odihnă. Mai mult decât atât, a fost pontat ca fiind în concediu iar el a fost pus să lucreze în toate zilele aferente concediului. Acest lucru este verificabil pentru că pe toate documentele acelor zile există semnătura lui. Mă întreb, oarecum retoric, cum s-au făcut controalele financiare la această instituție? A fost în câmpul muncii în zilele de concediu fără a fi remunerat luând doar banii pt. concediu. (Salariile sunt f mici , la ora actuală soțul nu primește nici măcar minimul pe economie, plus că mai lucrează și gratis în zilele când ar trebui să fie în concediu ) Și asta s-a întâmplat și cu alți angajați. Când a întrebat de ce nu primește concediul i s-a spus că poșta nu are bani pentru a plăti un om în plus pt concedii și ... dacă nu-i convine să plece. Unde să plece o persoană care mai are câțiva ani până la pensie? Conștientă fiind că nu ar trebui să ne mai mire nimic din ce se întâmplă mă întreb și vă întreb ... ce e de făcut totuși pentru ca lucrurile să intre cât de cât în legalitate? Vă mulțumesc!
Incalcarea dreptului la concediu de odihna anual si neacordarea acestuia poate atrage si raspunderea patrimoniala a angajatorului in conditiile art. 253 alin. (1) din Codul muncii, potrivit caruia angajatorul este obligat, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, sa il despagubeasca pe salariat in situatia in care acesta a suferit un prejudiciu material sau moral din culpa angajatorului in timpul indeplinirii obligatiilor de serviciu sau in legatura cu serviciul.

De asemenea, se poate sesiza Inspectia Muncii sau ITM-ul, intrucat aceste institutii au atributii de control in ceea ce priveste stabilirea si acordarea drepturilor salariale, precum si a celorlalte drepturi decurgand din munca prestata.