Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... nou-nascut
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

nou-nascut

buna ziua.
de ieri, am o splendida fetita !
Va rog, daca ma poate ajuta cineva...
as vrea sa stiu cum se procedeaza pentru :
1. obtinerea certificatului de nastere
2. obtinerea concediului de crestere copil pana la 2 ani, de catre tata. Mentionez ca sunt in somaj tehnic din luna decembrie 2008. Ce am de facut?
Va multumesc mult
Sa va traiasca!Sa fie sanatoasa si norocoasa!
1. Acte pentru eliberarea CERTIFICAT CONSTATATOR DE NASTERE (la maternitate):

- acte identitate parinti;

- certificate nastere parinti;

- certificat casatorie.

2. Acte necesare CERTIFICAT NASTERE COPIL (in termen de 15 zile):

- certificat constatator de nastere;

- acte identitate parinti;

- certificate nastere parinti;

- certificat casatorie.

3. Acte necesare pentru TRUSOU NOU-NASCUT:

- certificat nastere nou-nascut (original si copie xerox);

- acte identitate parinti (original si copie xerox);

-cerere tip - dublu exemplar (prezenta obligatorie a ambilor parinti).

4. Acte necesare acordarii ALOCATIEI DE STAT (0-2 ani)

- cerere tip;

- act de identitate al unuia dintre parinti (copie si original);

- certificat nastere nou-nascut (copie si original);

- dosar cu sina.

5. Acte necesare pentru INDEMNIZATIA LUNARA PENTRU CRESTERE COPIL PANA LA 2 ANI:

- cerere tip;

- act de identitate solicitant;

- certificat nastere copil (original si copie);

- adeverinta tip eliberata de angajator ( din care sa rezulte: veniturile salariale timp de 12 luni pana la

nasterea copilului, prima si ultima zi de concediu maternitate, data implinirii celor 42 zile- concediu de lauzie, prima zi de concediu de crestere copil);

- dosar cu sina.

sarut mainile, va multumesc mult!
ramane sa vad cum e cu concediul...
Felicitari pentru noul membru al familiei.
Ce sa va mai raspund, doamna avocat v-a dat un raspuns complex.
va multumesc !
cu concediul, mai trebuie sa vad ce fac...
Buna ziua !
1.Obtinerea certificatului de nastere se face prezentand urmatoarele acte:
Certificat medical de constatare a nasterii
Buletinul de identitate al mamei
Certificatul de nastere al mamei (daca este divortata sau necasatorita)
Certificat de casatorie
Buletinul de identitate al declarantului (daca parintii copilului nu sunt casatoriti)
Declaratie de stabilire a numelui copilului (daca parintii poarta nume de familie diferite)

In plus, nasterea poate fi declarata de orice persoana, insa certificatul de nastere il primeste unul din parinti. Inregistrarea noului nascut se face in termen de:
15 zile pentru copilul nascut viu
3 zile pentru copilul nacut mort

Conform legii nr 119/1996, modificata, intocmirea actului de nastere se face la serviciul public comunitar local de evidenta persoanelor in a carui raza administrativ-teritoriala s-a produs evenimentul.
2. Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, în ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului în varsta de pana la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara în cuantum de 600 lei sau, optional, în cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni. Inaintati o solicitare scrisa angajatorului dumneavoastra
Cu stima !