Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cine poate declara copilul nou-nascut?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cine poate declara copilul nou-nascut?

buna ziua! am si eu o intrebare, mama poate declara copilul nou-nascut? avand in vedere faptul ca parintii copilului sunt casatoriti. ce acte sunt necesare pentru realizarea acestiu lucru. multumesc anticipat.
1. Acte pentru eliberarea CERTIFICAT CONSTATATOR DE NASTERE (la maternitate):
- acte identitate parinti;
- certificate nastere parinti;
- certificat casatorie,
- prenumele noului nascut.
2. Acte necesare CERTIFICAT NASTERE COPIL (in termen de 15 zile se vor depune la serviciul de stare civila):
- certificat constatator de nastere;
- acte identitate parinti;
- certificate nastere parinti;
- certificat casatorie.
3. Acte necesare pentru TRUSOU NOU-NASCUT:
- certificat nastere nou-nascut (original si copie xerox);
- acte identitate parinti (original si copie xerox);
- cerere tip - dublu exemplar (prezenta obligatorie a ambilor parinti).
4. Acte necesare acordarii ALOCATIEI DE STAT (0-2 ani)
- cerere tip;
- act de identitate al unuia dintre parinti (copie si original);
- certificat nastere nou-nascut (copie si original);
- dosar cu sina.
5. Acte necesare pentru INDEMNIZATIA LUNARA PENTRU CRESTERE COPIL PANA LA 2 ANI:
- dosar cu sina;
- cerere tip;
- act de identitate solicitant;
- certificat nastere copil (original si copie);
- adeverinta tip eliberata de angajator ( din care sa rezulte: veniturile salariale timp de 12 luni pana la nasterea copilului, prima si ultima zi de concediu maternitate, data implinirii celor 42 zile- concediu de lauzie, prima zi de concediu de crestere copil).