Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... documente cresterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

documente cresterea copilului

Ce documente trebuie intocmite unei persoane care intra in postnatal?
Multumesc!
Concediu postnatal sau concediul pentru cresterea copilului?
Pentru intrarea in concediu de maternitate nu se intocmesc acte ... concediu de maternitate reprezinta o situatie de suspendare de drept a c.i.m.

Pentru intrarea in CCC :
- salariata/ul depune o cerere la angajator prin care solicita concediu pentru cresterea copilului la acre atasareaza copia certificatului de nastere a copilului
- in baza cererii , angajatorul va emite decizia de suspendare a c.i.m. in baza art.51 lit.a C.mun.

Pentru documentele necesare acordarii indemnizatiei pentru CCC :
- cerere tip (Anexa 1 la HG nr.52/31.01.2011)
- actele de identitate ale parintilor (copie si original)
- certificatul de nastere al copilului (copie si original)
- certificatele de natere ale tuturor copiilor nascuti după data de 1 ianuarie 2006 (copie si original)
- certificatul de casatorie (daca este cazul – original si copie)
- livretul de familie (copie si original)
- adeverinta eliberata de angajator (Anexa 2 la HG 52/31.01.2011) din care sa rezulte ca persoana indreptatita:
- a realizat venituri salariale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului Fiscal, timp de 12 luni anterior datei nasterii copilului,
– nivelul lunar al acestora,
– prima si ultima zi de concediu de maternitate,
– data implinirii celor 42 de zile reprezentand concediul de lauzie,
– prima zi de concediu de cresterea copilului;
sau
– dovada privind veniturile realizate in anul fiscal anterior celui în care s-a nascut copilul si/sau dovada privind venitul calculat în vederea platii anticipate a impozitului precum si copia deciziei de impunere eliberate de autoritatile competente;
sau
- dovada eliberata de autoritatile competente, in cazul persoanelor care realizeaza venituri neimpozabile;
sau
- dovada eliberata de autoritătile competente, în cazul asociatilor unici;
- adeverinta eliberata de Casa Judeteana de Pensii, cu stagiul de cotizare
- adeverinta de venit, eliberata de Agentia de Administratie Fiscala
- decizia de suspendare activitate, conform Codului Muncii, art. 51, lit. a
- cerere de concediu aprobata de angajator
- dosar cu sina din carton
- extras de cont pe numele solicitantului pentru cei ce doresc plata in cont bancar.
[ link extern ] /