avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 403 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... URGENT!!demersuri pt a intra tatal in concediu de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

URGENT!!demersuri pt a intra tatal in concediu de crestere copil

buna ziua,
sunt mama unui bebe pe aprox 2 luni care s-a nascut pe 28 mai 2012. Eu am intrat in concediul de maternitate incepand cu 8 mai si urmeaza sa-l termin pe 10 septembrie (total 126 zile) ca apoi sa ma intorc la munca.
doresc ca tatal sa intre in concediul de crestere copil pana la 2 ani, deoarece veniturile sunt mai 'bune'.ce demersuri trebuiesc facute?mentionez ca are cele 12 luni lucrate dinaintea nasterii copilului si momentan lucreaza in continuare.
va multumesc anticipat!!
Cel mai recent răspuns: andreya22 , utilizator 22:32, 22 Iulie 2012
Intrarea in C.C.C. se poate face dupa 42 zile de la nasterea copilului.

Deci, in cazul de fata, tatal poate face oricand o cerere referitoare la intentia sa si o aduce la cunostinta angajatorului. Acesta, conform legii, nu se poate opune.

Apoi intocmeste dosarul pe care-l depune la Primarie.
Depuneti la Primarie urmatoarele acte:

- cerere tip (Anexa 1 la HG nr.52/31.01.2011) si declaratia celuilalt parinte
- actele de identitate ale parintilor (copie si original)
- certificatul de nastere al copilului (copie si original)
- certificatul de casatorie (daca este cazul - original si copie)
- livretul de familie
- adeverinta eliberata de angajator sau dovada privind veniturile realizate
- adeverinta eliberata de Casa Judeteana de Pensii, cu stagiul de cotizare
- adeverinta de venit, eliberata de Agentia de Administratie Fiscala
- decizia de suspendare activitate, conform Codului Muncii, art. 51, lit. a
- cerere de concediu aprobata de angajator
- dosar cu sina din carton
- extras de cont pentru cei ce doresc plata in cont bancar
In functie de judet si Primarie, se pot cere si alte documente. Pentru mai multe detalii ar trebui consultat site-ul Primariei din al carui judet se afla solicitantul
va multumesc mult de tot.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de paternitate annemary_74 annemary_74 am o fetita de 3 saptamani,si eu n-am lucrat.Vreau ca sotul meu sa beneficieze de concediu de paternitate.Unde trebuie sa se adreseze si de ce acte are ... (vezi toată discuția)
Documente cresterea copilului ancadragan ancadragan Ce documente trebuie intocmite unei persoane care intra in postnatal? Multumesc! (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil raluciii raluciii Buna ziua, In curand voi naste, si as dori daca imi puteti spune ce anume trebuie sa contina dosarul necesar pentru indemnizatie, cand trebuie depus mai ... (vezi toată discuția)